Zaradi blokade na severu Kosova zaprta dva mejna prehoda s Srbijo

ByAna Koren

8. septembra, 2024 , , ,
Kosovo [Foto: Pixabay]

Zaradi blokade na severu Kosova zaprta dva mejna prehoda s Srbijo

Kosovo je po tem, ko so aktivisti izvedli blokado na severnem delu Kosova zaprlo dva mejna prehoda s Srbijo. Sever Kosova, kjer prevladuje etnično srbsko prebivalstvo, je že dlje časa žarišče napetosti med Prištino in Beogradom. Blokada je sovpadla z izjavo posebnega odposlanca Evropske unije, ki je pozval obe strani k prizadevanjem za normalizacijo odnosov, če se želita pridružiti Evropski uniji.

Kosovske oblasti so sporočile, da so zaprle dva od štirih mejnih prehodov s Srbijo. Protestniki na srbski strani so namreč blokirali ceste in s tem preprečili prehod vozilom s kosovskimi dokumenti. Mejna prehoda Brnjak in Merdare, ki sta zdaj zaprta, se nahajata na severnem delu Kosova, kjer živi večinsko srbsko prebivalstvo.

Kosovski notranji minister Xhelal Svecla je zaprtje prehodov utemeljil kot odziv na “zamaskirane skrajne skupine v Srbiji”, ki selektivno blokirajo prehod voznikov s kosovskimi dokumenti. Dodal je, da te skupine dovoljujejo prehod le voznikom s srbskimi dokumenti, medtem ko zavračajo vse druge.

Protesti in motivi blokade

Blokada je povezana z nedavnimi dogodki na severu Kosova, kjer so prištinske oblasti zaprle urade, ki so jih Srbi vzpostavili kot vzporedne administracije, neodvisne od oblasti v Prištini. Srbija že vrsto let financira vzporedne zdravstvene, izobraževalne in socialne sisteme za srbsko prebivalstvo na Kosovu, kar povzroča dodatne napetosti.

Aktivisti, ki so sodelovali v blokadi, so lokalnim medijem pojasnili, da bo blokada trajala, dokler kosovske oblasti ne umaknejo policistov iz severnega Kosova in ne vrnejo uzurpiranih institucij Srbom. Prav tako zahtevajo, da mirovne sile Kfor, ki so pod vodstvom Nata, prevzamejo nadzor nad regijo. Srbski aktivist Dragiša Mirić je opozoril, da bodo nadaljevali s protesti, dokler ne bodo izpolnjene njihove zahteve.

Dolgotrajna napetost med Kosovom in Srbijo

Severni del Kosova, kjer prevladuje srbsko prebivalstvo, je že dolgo žarišče napetosti med Beogradom in Prištino. Blokada se je začela le nekaj dni po tem, ko je kosovska policija vdrla v pet upravnih uradov, ki so jih vodile beograjske oblasti. Ti dogodki so še dodatno zaostrili že tako napete odnose med obema državama.

Zgodovinske korenine napetosti segajo v obdobje po vojni med Srbijo in etničnimi albanskimi separatisti na Kosovu, ki se je končala leta 1999 po Natovem 78-dnevnem bombardiranju. Ta vojna je terjala okoli 13.000 življenj, večinoma med etničnimi Albanci, ter privedla do umika srbskih sil. Čeprav je Kosovo leta 2008 razglasilo neodvisnost, Srbija te ne priznava, kar še naprej povzroča trenja med državama.

Blokada se je zgodila na isti dan, ko je odposlanec Evropske unije za Zahodni Balkan obe strani pozval, naj okrepita prizadevanja za normalizacijo odnosov. Poudaril je, da bi bila normalizacija odnosov ključnega pomena za vstop obeh držav v Evropsko unijo.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay