Zaradi ekstremnih temperatur bo število smrti v Evropi do leta 2100 naraslo za 13,5 odstotka
Znanstveniki opozarjajo, da se bo število smrti zaradi ekstremnih temperatur v Evropi močno povečalo, če se ne bodo sprejeli ustrezni podnebni ukrepi. V prihodnjih letih naj bi se število žrtev zaradi ekstremne vročine znatno povečalo, kar bi lahko močno preseglo pričakovano zmanjšanje števila smrti zaradi mraza. Po najnovejših ocenah raziskovalcev Evropske komisije naj bi se število smrti do leta 2100 letno povečalo za dodatnih 55.000 ljudi, kar predstavlja 13,5-odstotno povečanje.
Trenutno stanje in projekcije za prihodnost
Ekstremna vročina in mraz trenutno povzročita približno 407.500 smrtnih primerov letno v Evropi. Večina teh smrtnih primerov je trenutno povezanih z mrzlim vremenom, vendar naj bi ekstremna vročina postala vedno bolj smrtonosna, zlasti v južni Evropi in na območjih z več starejšimi ljudmi. Raziskava, ki je bila objavljena v reviji The Lancet Public Health, predvideva povečanje globalnega segrevanja za 3 °C, kar je po zadnjih ocenah Združenih narodov na zgornji meji trenutne poti. To je tudi dvakrat več od cilja 1,5 °C, določenega v Pariškem sporazumu.
“Evropa se, tako kot preostali svet, sooča z naraščajočim številom izjemno vročih dni in države niso pripravljene na vplive, ki jih bo imelo to na zdravje njihovega prebivalstva,” je povedala Madeleine Thomson, vodja oddelka za podnebne vplive in prilagajanje pri Zdravstveni fundaciji Wellcome Trust v Združenem kraljestvu.
Regionalne razlike in ogrožena območja
Raziskovalci so analizirali podatke iz skoraj 1400 regij v 30 državah po Evropi, da bi ocenili število smrti zaradi ekstremne vročine in mraza skozi čas. Upoštevali so tudi staranje prebivalstva, da bi napovedali, kako se bodo te ravni spremenile do leta 2100. Ta pristop jim je omogočil, da so identificirali “žarišča, kjer bodo ljudje v prihodnosti najbolj prizadeti,” je pojasnil Juan-Carlos Ciscar, eden od avtorjev študije in znanstveni uradnik v Skupnem raziskovalnem središču Komisije (JRC).
Med letoma 1991 in 2020 je bilo v Evropi približno 364.000 smrti zaradi mraza in 44.000 smrti zaradi vročine na leto. Mraz je povzročil več smrtnih primerov v vzhodni Evropi, medtem ko je ekstremna vročina povzročila več smrtnih žrtev v južni Evropi. Pričakuje se, da se bodo te regionalne razlike le še povečale v prihodnjih desetletjih.
Medtem ko se pričakuje, da se bo število smrti zaradi mraza nekoliko zmanjšalo, naj bi se na Irskem, Norveškem in Švedskem, kjer število starejših prebivalcev narašča, celo povečalo. Po drugi strani pa naj bi se število smrtnih primerov zaradi vročine močno povečalo po vsej celini, pri čemer bodo najbolj prizadete države kot so Španija, Italija, Grčija in deli Francije.
Potreba po ciljno usmerjenih politikah
“S podnebnimi spremembami postajajo vročinski valovi pogostejši, intenzivnejši in trajajo dlje,” je dejala Rebecca Emerton, podnebna znanstvenica pri Copernicus Climate Change Service. Nova analiza temelji na ljudeh, ki živijo v mestih, kjer lahko vročina predstavlja večje tveganje za zdravje, in ne upošteva demografskih podatkov, kot sta spol ali etnična pripadnost. Kljub temu pa ugotovitve kažejo na nujno potrebo po razvoju bolj ciljno usmerjenih politik za zaščito tistih območij in članov družbe, ki so najbolj ogroženi zaradi ekstremnih temperatur.
Ukrepi za zmanjšanje tveganj
Znanstveniki pozivajo k večjim prizadevanjem za prilagajanje podnebnim spremembam, saj bi to lahko rešilo na tisoče življenj. Raziskovalci iz Barcelonskega inštituta za globalno zdravje poudarjajo pomen sistemov zgodnjega opozarjanja in načrtov za preprečevanje vročinskih valov, ki so bili uvedeni po tem, ko je leta 2003 zaradi visokih temperatur umrlo več kot 70.000 ljudi.
Ekstremna vročina predstavlja tudi druge zdravstvene težave, kot je povečano tveganje spontanega splava pri ženskah, ki delajo v ekstremnih razmerah, in lahko poslabša duševne bolezni. Poleg tega bodo ljudje morali soočiti z “posrednimi vplivi” požarov v naravi, neuspehom kmetijstva in drugimi okoljskimi težavami, kar bo imelo dolgoročne posledice na naša življenja.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels