Zaradi taljenja polarnega ledu se spreminja rotacija Zemlje
V zgodovinskem premiku, ki odseva spreminjajoče se naravne pojave in vplive podnebnih sprememb, bo svet morda kmalu priča prvi “negativni prestopni sekundi”. To nenavadno prilagajanje časa, ki ga predvidevajo za leto 2026, je posledica ugotovitve, da se Zemlja vrti hitreje kot je bilo predvideno, kar bi lahko v naslednjih letih privedlo do izgube ene sekunde.
Znanstveniki pojasnjujejo, da so naše ure in časovni sistemi sinhronizirani z vrtenjem Zemlje, vendar to vrtenje ni popolnoma konstantno. Spremembe v Zemljinem jedru in dogajanje na njegovi površini, kot je taljenje polarnega ledu, lahko vplivajo na hitrost vrtenja. Nedavne študije so pokazale, da je taljenje ledu na polih nekoliko upočasnilo Zemljino rotacijo, kar je privedlo do premisleka o uvedbi negativne prestopne sekunde.
Koordinirani univerzalni čas (UTC) in mednarodni atomski čas (TAI) služita kot osnova za globalno merjenje časa, pri čemer se prestopne sekunde dodajajo ali, kot v tem primeru, morda odvzemajo, da se zagotovi natančnost. Kljub temu da so se Zemljina rotacija in potreba po prilagoditvah časa nenehno spreminjali, je bila ideja o odstranitvi sekunde iz našega časovnega sistema do zdaj nekaj nezamisljivega.
Splošna hitrost vrtenja Zemlje se povečuje
Taljenje polarnih ledenikov sicer upočasnjuje vrtenje, a splošna hitrost vrtenja Zemlje se povečuje, kar poudarja kompleksnost naravnih procesov in izzive, s katerimi se soočajo znanstveniki pri vzdrževanju natančnosti globalnega časovnega sistema. Od leta 2016 nismo prilagodili prestopne sekunde, in ker do sedaj še nikoli nismo odšteli sekunde, se pojavljajo vprašanja o tehnoloških izzivih, ki bi jih takšna sprememba lahko povzročila.
Geofizik Duncan Agnew s kalifornijske univerze opozarja, da mnogi sistemi lahko brez težav sprejmejo dodajanje sekunde, medtem ko bi njeno odštevanje lahko povzročilo težave. Pričakovanja so, da bo negativna prestopna sekunda predstavljala velik izziv za programske sisteme po vsem svetu.
Nenavadne spremembe
V nedavni analizi vrtenja Zemlje je Agnew opazil nenavadne spremembe, ki so ga spodbudile k podrobnejši preučitvi kotne hitrosti našega planeta. Uporaba podatkov, pridobljenih iz satelitov, ki merijo Zemljino gravitacijo, mu je omogočila, da je raziskal, kako se masa planeta prerazporeja zaradi taljenja polarnih kap.
Agnewove ugotovitve kažejo, da je taljenje ledu na Grenlandiji in Antarktiki, ki se steka v oceane, znatno vplivalo na Zemljino rotacijo. Takšna prerazporeditev mase ne le spreminja kotno hitrost vrtenja, temveč postavlja temelje za potrebo po uvedbi negativne prestopne sekunde do leta 2029. Ta nepričakovana posledica globalnega segrevanja odlaša z uvajanjem negativne prestopne sekunde, a hkrati kaže na možnost, da bo takšnih prilagoditev časa potrebno več v prihodnosti.
Agnew poudarja, da bi brez pospešenega taljenja polarnega ledu problem negativnih sekund nastopil že tri leta prej, kar še dodatno povezuje globalno segrevanje z merjenjem časa. “Globalno segrevanje že vpliva na merjenje časa v svetu,” pravi Agnew, kar nakazuje, da bodo te spremembe v prihodnosti še bolj izrazite.
Poleg tega Agnew opozarja na opazno vplivanje taljenja polarnega ledu na vrtenje Zemlje kot celote, opisuje pa ga kot brezprimerno situacijo. Kljub temu zagotavlja, da te spremembe ne bodo privedle do katastrofalnih posledic za planet, vendar jasno kažejo na neobičajne čase, v katerih živimo. “Neverjetno je, da so ljudje povzročili spremembo rotacije Zemlje,” zaključuje Agnew, kar ponazarja globok vpliv človeštva na naš planet.
Raziskava z naslovom A global timekeeping problem preloted by global warming je bila objavljena v reviji Nature.
[Vir: CNN]; Portal24; Foto: Pixabay