Zastonj vrtci bi državo stali dodatnih 200 milijonov na leto, tega denarja v proračunu ni, pravi minister Mesec
Napovedane podražitve cen vrtcev so v zadnjih tednih povzročile kar veliko slabe volje. V NSi ob tem zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za izobraževanje. Prepričani so, da so te posledica neustreznega ukrepanja vlade ob vsesplošni draginji in dviga plač pomočnic vzgojiteljic, ki da je padel na pleča staršev. Stroške napovedanih podražitev bi moral kriti državni proračun, menijo. Takšni pozivi se vrstijo tudi iz številnih slovenskih občin, ki so primorane cene vrtcev dvigniti.
O aktualni problematiki glede cen vrtcev je na novinarski konferenci spregovoril minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.
Mesec je dejal, da podražitve cen vrtcev niso povezane samo z dvigom minimalne plače, temveč je to predvsem posledica splošne rasti cen. Minister opozarja, da letni stroški vrtcev na leto znašajo 543 milijonov, dobrih 200 milijonov od tega pokrijejo starši, okoli 340 milijonov pa država in občine.
Če bi želeli, da bi bili vrtci zastonj, kot so obljubili v koalicijski pogodbi, bi morali po besedah ministra najti 200 milijonov v proračunu, ki pa jih ni.
Kaj trenutno lahko stori država?
Mesec je sicer napovedal, da se bodo s prvim marcem uskladili otroški dodatki, ki bodo višji. Tudi skozi davčno reformo bodo zagotovo prenavljali sistem otroških olajšav in dodatkov, pravi minister. Minister dodaja, da bodo, da bi čim manj bremena nosili starši, največ naredili na področju socialnih transferjev.
NSi: Vlada se je tega lotila nesistemsko in amatersko
“Govorimo lahko o vseslovenskem množičnem dvigu cen vrtcev, ki ga je z nepravočasnimi in neusklajenimi odločitvami povzročila vlada Republike Slovenije,” je prepričana poslanka NSi Iva Dimic.
V stranki tako vladi očitajo prepočasno ukrepanje na področju regulacije cen energentov za vzgojno-izobraževalne zavode. Vlada je slednje uvedla šele konec lanskega leta.
Največji vpliv na podražitev vrtcev pa imajo po prepričanju NSi stroški dviga plač pomočnic vzgojiteljic in dvig minimalne plače.
“Tega se je vlada lotila nesistemsko in popolnoma amatersko in zdaj se soočamo s posledicami vsega tega,” ocenjuje Dimic. Poudarila je, da si vzgojiteljice za svoje delo zaslužijo dostojno plačilo, a vlada za zdaj ni ukrepala primerno. Ukrepe je namreč sprejemala brez široke javne razprave in strošek podražitve vrtcev zaradi nesodelovanja z reprezentativnimi organizacijami slovenskih občin prevalila na pleča staršev, meni Iva Dimic.
Spomnimo…
Februarja prihajajo nove podražitve, bodo prizadele mlade družine?
Višanje stroškov dela in ostale podražitve, napovedujejo možnost zviševanja cen vrtcev. Nekatere občine, tudi mestne, so predloge podražitev že uvrstile na dnevne rede sej občinskih svetov, v drugih o tem še ne govorijo. Iz združenja mestnih občin so vlado pozvali k pokrivanju višjih stroškov dela v vrtcih, sicer napovedujejo podražitve… več tukaj.
vir Foto: zajem zaslona