Zaveza za pošteno poslovanje: KPK in Pečečnikov SBC skupaj proti Korupciji

ByAna Koren

5. septembra, 2023 ,
Komisija za preprečevanje korupcija [Foto: KPK]

Zaveza za pošteno poslovanje: KPK in Pečečnikov SBC skupaj proti Korupciji

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Robert Šumi in predsednik Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) Joc Pečečnik sta danes na novinarski konferenci predstavila skupno izjavo, s katero se zavzemata za pošteno poslovanje z državo in ničelno toleranco do podkupovanja javnih uslužbencev. Skupna izjava predstavlja močan simbol napredka v boju proti korupciji in krepitvi integritete v slovenski družbi.

Predsednik KPK Robert Šumi je poudaril pomen sodelovanja med KPK in SBC. Šumi je izrazil prepričanje, da lahko le skupna prizadevanja prinesejo resnične spremembe. “Želimo si, da vse preide od besed k dejanjem,” je dejal Šumi. Njihova osnovna naloga je krepiti pravno državo prek integritete, preprečevanja korupcije ter zagotavljanja odgovornosti in transparentnosti. Sodelovanje med KPK in SBC poteka že od decembra prejšnjega leta. Takrat so skupaj izvedli nekaj aktivnosti, ki so jih nato nadgradili v skupni izjavi za pošteno poslovanje z državo.

Poleg tega je Šumi pozval tudi druge deležnike v gospodarstvu, naj se pridružijo njihovi zavezi poštenega poslovanja z državo, zlasti v postopkih javnega naročanja. Slednje bi pripomoglo k izboljšanju razmer na področju korupcije in ugledu Slovenije v mednarodnem prostoru.

Spodbujanje spoštovanja zavez

Joc Pečečnik, predsednik SBC, je izrazil zadovoljstvo, da se je KPK odzvala na njihovo pobudo za sodelovanje. SBC namerava v roku dveh mesecev izdelati kodeks in pravila za članstvo ter organizirati izobraževanje, s čimer bodo zagotovili implementacijo zavez v praksi. Pečečnik je poudaril tudi, da bodo spodbujali spoštovanje zavez tudi med tistimi, ki niso člani SBC.

Skupna zaveza za pošteno poslovanje z državo, ki sta jo predstavila KPK in SBC, je odziv na aktualno stanje in prizadevanja za odpravo posledic nedavne vodne ujme. Vlado so že pozvali k transparentnemu in odgovornemu ravnanju pri vseh postopkih sanacije.

Robert Šumi je tudi spregovoril o prijavah, ki jih KPK trenutno prejema v zvezi s korupcijo v zasebnem sektorju. Poudaril je, da so prijave osredotočene predvsem na anomalije v javnem sektorju, zasebni sektor pa je pomemben deležnik, ki ga želijo okrepiti s sodelovanjem s SBC.

Skupna izjava predstavlja pomemben korak k bolj poštenemu in transparentnemu poslovnemu okolju v Sloveniji, kar bo koristilo družbi in gospodarstvu kot celoti.

vir Foto: KPK Portal24