Žbogar v OZN kritiziral teroristično organizacijo Hamas
Slovenija je odločno obsodila izraelski napad na šolo v mestu Gaza, ki je bil izveden v soboto, pri čemer je bilo ubitih približno sto ljudi. Ti so se v šolo zatekli kot razseljeni palestinski civilisti, ki so iskali zatočišče pred nenehnimi napadi. Napad je bil le eden v nizu izraelskih napadov na šole, ki so od oktobra lani služile kot zatočišča za prebivalce razdejane enklave
Na torkovem zasedanju Varnostnega sveta Združenih narodov, ki je obravnaval razmere na Bližnjem vzhodu, je slovenski veleposlanik Samuel Žbogar izrazil globoko zaskrbljenost zaradi ponavljajočih se napadov na civilno infrastrukturo. Sejo je na pobudo Alžirije s podporo Slovenije sklicala mednarodna skupnost. Žbogar je poudaril, da je Slovenija zgrožena zaradi vojaških napadov na šole in civilno prebivalstvo, vendar je hkrati obsodil tudi gibanje Hamas, ki se “vgrajuje med civilno prebivalstvo v civilno infrastrukturo” in tako izpostavlja civiliste nevarnosti.
Poziv k prekinitvi ognja in k humanitarni pomoči
Na zasedanju Varnostnega sveta je Lisa Doughten, direktorica oddelka za financiranje in partnerstva v Uradu ZN za usklajevanje humanitarnih zadev, seznanila z grozljivimi posledicami sobotnega napada. Napad je označila za enega najhujših od 4. julija letos in postavila vprašanje, ali lahko Varnostni svet otrokom in prebivalcem Gaze pogleda v oči ter zagotovi, da bo konec njihovega trpljenja. “Izrael ima pravico preganjati Hamas. Izrael ima pravico, da se odzove na grožnje. Pomembno pa je, kako to stori. Večkrat in dosledno smo povedali, da mora Izrael sprejeti ukrepe za zmanjšanje škode za civiliste,” je dejala.
Namestnica generalnega sekretarja ZN za politične zadeve Rosemary DiCarlo je ob tej priložnosti poudarila nujnost prekinitve ognja, osvoboditve talcev in povečanja humanitarne pomoči, kar bi bilo ključno za omilitev trenutne krize v Gazi.
Veleposlanik Žbogar je na zasedanju izrazil tudi resno zaskrbljenost zaradi možnosti, da bi napetosti še bolj ušle izpod nadzora in prerasle v širši regionalni konflikt z uničujočimi posledicami zunaj Gaze. Žbogar je ob tem dejal: “Vse akterje v regiji pozivamo k čim večji zadržanosti, da bi preprečili, da bi šli po poti, po kateri ni vrnitve. Nujno se je treba vzdržati nadaljnjih napadov in grozeče retorike.” Pozval je tudi k premirju v Gazi.
“Včeraj me je novinar vprašal, koliko informativnih sestankov še potrebuje Varnostni svet, da bo začel spreminjati razmere v Gazi. Sprejeli smo štiri resolucije, vendar nikoli nismo spremljali njihovega izvajanja. Čas za ukrepanje je zdaj,” je poudaril veleposlanik.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: Matej Pušnik/ISR Gov.si