ZDA bodo evropske zaveznike spodbudile k nakupu več orožja za Ukrajino

ByAna Koren

11. februarja, 2025 , , , , , ,
Keith Kellogg [Foto: Wikimedia/JKTKMM]

ZDA bodo evropske zaveznike spodbudile k nakupu več orožja za Ukrajino

Trumpova administracija namerava spodbuditi evropske zaveznike, da pred morebitnimi mirovnimi pogajanji z Moskvo za Ukrajino kupi več orožja. Poteza bi lahko izboljšala pogajalski položaj Kijeva v morebitnih prihajajočih diplomatskih procesih ter zmanjšala potrebo po neposredni finančni podpori Washingtona.

Če bo načrt formaliziran, bo zagotavljal dodatno varnost ukrajinskim voditeljem, ki so zaskrbljeni, da bi predsednik Donald Trump lahko blokiral nadaljnjo pomoč Ukrajini, katere vojska se sooča s težkimi ruskimi napadi na vzhodu države, navaja Reuters. Z nakupom ameriškega orožja s strani evropskih držav bi lahko Ukrajina ohranila tok oborožitve, ne da bi bila odvisna zgolj od neposredne ameriške finančne pomoči.

Razprave na Münchenski varnostni konferenci

Ameriški uradniki, vključno s Trumpovim ukrajinskim odposlancem, upokojenim generalpodpolkovnikom Keithom Kelloggom, bodo ta teden med varnostno konferenco v Münchnu razpravljali o možnih nakupih orožja z evropskimi zavezniki. Po navedbah virov gre za eno izmed več strategij, s katerimi želi administracija nadaljevati pošiljanje ameriškega orožja v Kijev brez znatnega trošenja ameriškega proračuna.

Kellogg v ponedeljkovem intervjuju za Reuters ni želel potrditi podrobnosti načrta, je pa poudaril: “ZDA vedno rade prodajajo orožje, izdelano v Ameriki, saj to krepi naše gospodarstvo.” Dodal je, da so še vedno v igri različne možnosti, saj si ameriška administracija prizadeva ohraniti svojo vlogo pri oboroževanju Ukrajine.

Trumpova administracija išče načine za prerazporeditev bremena

Ameriški uradniki so v zadnjih dneh sporočili, da želi administracija povrniti milijarde dolarjev, ki jih je Washington doslej porabil za vojno v Ukrajini, in da mora Evropa prevzeti večji delež te odgovornosti. Ameriški svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz je v nedeljskem intervjuju za NBC News dejal, da je ključno, da evropske države v prihodnosti prevzamejo večjo odgovornost za konflikt.

Ni jasno, ali nameravajo ZDA od evropskih držav zahtevati nakup orožja prek komercialnih pogodb ali neposredno iz ameriških vojaških zalog. Komercialni nakupi lahko trajajo več let, kar odpira vprašanja o časovni ustreznosti te strategije v trenutnih okoliščinah.

Strategija podpore Ukrajini in interni politični pritiski

Trumpova administracija je že več tednov v razpravah o nadaljnji vojaški podpori Kijevu. Med predsedniško kampanjo je Trump obljubil, da bo prekinil vso pomoč Ukrajini, vendar nekateri njegovi svetovalci v zakulisju zagovarjajo nadaljevanje podpore, vsaj dokler se ne oblikuje realna možnost za mirovna pogajanja.

Bidenova administracija je v času mandata Ukrajini odobrila več kot 65 milijard dolarjev varnostne pomoči, vključno z milijardami v zadnjih mesecih svojega predsedovanja. Uradniki v Kijevu, vključno s predsednikom Volodimirjem Zelenskim, pa vztrajajo, da Ukrajina potrebuje dodatna varnostna zagotovila, preden začne pogovore z Moskvo.

Znotraj ameriške politike obstaja tudi pritisk nekaterih republikancev, ki nasprotujejo dodatnemu financiranju vojaške pomoči Ukrajini. Zaradi tega predstavniki administracije vidijo možnost posrednega financiranja orožja prek evropskih držav kot politično sprejemljivejšo rešitev.

Trumpovi stiki z Rusijo in razmere na terenu

Washington in Moskva ponujata nasprotujoče si pripovedi o možnostih za mirovna pogajanja. Slednje pa spodbuja ugibanja o tem, ali bo Trumpova administracija uspela prepričati Ukrajino in Rusijo k dogovoru. Trump je v nedeljo izjavil, da je bil v stiku z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in da verjame v napredek pri pogovorih za končanje vojne.

Rusija medtem vztraja, da mora Ukrajina opustiti kandidaturo za članstvo v Natu in se umakniti iz regij, ki so jih zasedle ruske sile. Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov je dejal, da so odnosi z Washingtonom “na robu razpada”, kar nakazuje na negotovost glede prihodnjih pogajanj.

Ameriški uradniki pripravljajo temelje za pogajanja

V več ameriških delegacijah, ki so ta teden v Evropi, se pripravljajo temelji za morebitna pogajanja med Ukrajino in Rusijo. Kellogg namerava z evropskimi voditelji na Münchenski varnostni konferenci razpravljati o povečani pomoči Kijevu in možnostih za oblikovanje mirovnega načrta.

“Ne bi rekel, da smo na začetku tega procesa, ker o tem že dolgo razmišljamo,” je dejal Kellogg. Dodal je, da bodo ameriški uradniki med srečanji z evropskimi kolegi “zaveznikom posredovali naša pričakovanja”, hkrati pa jih tudi poslušali pri njihovih pogledih na nadaljnjo strategijo.

Ameriški uradniki prav tako raziskujejo možnosti za formalizacijo gospodarskih dogovorov z Ukrajino, vključno s sporazumi o rudninah. Po navedbah virov bi lahko to Washingtonu omogočilo dostop do ukrajinskih mineralnih bogastev v zameno za nadaljnjo pomoč.

Podrobnosti takšnega dogovora še niso bile objavljene, vendar analitiki ocenjujejo, da bi razvoj ukrajinskih rezerv trajal leta, preden bi ZDA od tega imele gospodarske koristi. Trumpova administracija pa tak dogovor vidi kot ključen del svoje dolgoročne politike do Ukrajine.

Portal24; Foto: Wikimedia/JKTKMM