ZDA bodo prenehale dobavljati orožje Izraelu, če napade Rafo
Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal, da bo njegova administracija prenehala z dobavo bomb in topniških granat Izraelu, če bo ta nadaljeval načrtovano ofenzivo na mesto Rafa v južnem delu Gaze. Bidnova poteza je odziv na številna opozorila, ki prihajajo tako iz ZDA kot iz mednarodnih organizacij, o potencialni humanitarni katastrofi, ki bi jo takšna ofenziva lahko sprožila.
V intervjuju za CNN je Biden poudaril, da bo, če Izrael res izvede napad na Rafo, njegova administracija ustavila dobavo določenega orožja, ki bi lahko bilo uporabljeno v takšni ofenzivi. “Jasno sem povedal, da če gredo v Rafo — in tam še niso — ne bom dobavil orožja,” je dejal Biden, s čimer je odločno zavrnil pritisk izraelske strani in republikanske opozicije.
Odločitev je bila podkrepljena z nedavnim zadržanjem pošiljke, ki je vključevala 3500 kosov streliva, od tega 2000-funtske bombe, znane po svoji sposobnosti povzročitve obsežnih razdejanj in civilnih žrtev, še posebej če so uporabljene v gosto poseljenih območjih, kot je Gaza.
Bidenovo stališče prihaja v trenutku, ko izraelski premier Benjamin Netanjahu vztraja pri načrtu za intenziviranje ofenzive v Rafi, kar je mesto, ki ga Izrael vidi kot zadnje oporišče gibanja Hamas v Gazi. To vztrajanje je že privedlo do napetosti med obema državama, zlasti glede na humanitarni vpliv na več kot milijon prebivalcev Gaze.
Odzivi: Razočaran Izrael in zadovoljni demokrati
Izraelski veleposlanik pri ZN, Gilad Erdan, je izrazil razočaranje nad Bidenovo odločitvijo, vendar je poudaril, da dvomi, da bodo ZDA v celoti prenehale z dobavo orožja. Po njegovih besedah je takšna odločitev “veliko razočaranje” in povzroča frustracije, saj Biden po eni strani zavlačuje z dobavo sredstev za boj proti Hamasu, po drugi strani pa trdi, da stoji ob strani Izraelu v tem cilju.
Odzivi na to potezo so prišli tudi iz republikanskih vrst, ki menijo, da tako veliko razhajanje med ZDA in Izraelom v trenutni geopolitični klimi lahko spodbudi sovražnike Izraela in oslabi zaupanje med drugimi zavezniki ZDA.
Kljub temu so napredni demokrati, kot je senator Chris Van Hollen, podprli odločitev Bele hiše, poudarjajoč, da je pomembno uporabiti vse razpoložljive instrumente za uveljavitev predsednikovih ciljev in politike. Van Hollen je izpostavil, da mora biti partnerstvo med ZDA in Izraelom resnično obojestransko in ne sme delovati kot “enosmerni bianco ček”.
Biden je še napovedal, da bodo ZDA nadaljevale z dobavo streliva za izraelski sistem zračne obrambe Iron Dome, ki se je v preteklem mesecu izkazal pri obrambi pred iranskimi raketami in napadi z brezpilotnimi letalniki. Vendar je jasno poudaril, da ZDA ne bodo več zagotavljale ofenzivnega orožja, če bo Izrael nadaljeval s svojimi načrti za napad na Rafo.
Ameriški uradniki so dodali, da premor v dobavi orožja ne bo enkraten, če se ofenziva nadaljuje. Opozorili so, da bi lahko prihodnje dobave orožja, ki so že odobrene, utrpele zamude, medtem ko bi se pošiljke, ki čakajo na odobritev, lahko soočile z dodatnimi ovirami.
[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Wikipedia/Gage Skidmore