ZDA in Ukrajina v Savdski Arabiji iščeta pot do miru
V torek naj bi se v Savdski Arabiji srečali ameriški in ukrajinski uradniki, poskušali bodo popraviti zaostrene odnose med državama in ocenili, ali je Ukrajina pod pritiskom administracije predsednika Donalda Trumpa pripravljena popustiti za hitro rešitev konflikta z Rusijo. Washington, ki je bil pred Trumpovo inavguracijo januarja glavni zaveznik Ukrajine, je spremenil svojo politiko, saj si zdaj prizadeva za čimprejšnje končanje vojne, ki jo je z invazijo leta 2022 sprožila Rusija. Trump je v ta namen ustavil vojaško pomoč Kijevu, začasno prekinil izmenjavo obveščevalnih podatkov in celo vzpostavil neposreden stik z Moskvo.
Pogovori v Džedi prihajajo po burnem obdobju, ki ga je zaznamoval oster spor med Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim prejšnji mesec v Beli hiši. Incident je še dodatno zapletel odnose in pustil v negotovosti dogovor o mineralih, ki ga Trump vidi kot ključnega za nadaljnjo podporo ZDA Ukrajini. Sporazum naj bi nadomestil približno 65 milijard dolarjev vojaške pomoči, ki jo je Ukrajina prejela od začetka ruske agresije pred tremi leti.
Pritisk ZDA na Ukrajino za koncesije
Ukrajinski voditelji, pod vodstvom Andrija Yermaka, glavnega pomočnika Zelenskega, se bodo srečali z ameriškim državnim sekretarjem Marcom Rubiom in svetovalcem za nacionalno varnost Mikom Waltzom. Zelenski, ki je v ponedeljek obiskal Savdsko Arabijo zaradi srečanja s prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom, se pogovorom ne bo pridružil. Rubio je pred odhodom v Džedo poudaril, da je cilj srečanja razumeti ukrajinsko stališče in ugotoviti, kakšne koncesije bi bila Ukrajina pripravljena narediti za prekinitev ognja. »Brez popuščanja obeh strani ne bo miru,« je dejal novinarjem.
Medtem Trumpov posebni odposlanec za Bližnji vzhod Steve Witkoff, ki je prevzel vlogo v ukrajinski diplomaciji, izraža optimizem glede podpisa dogovora o mineralih. Witkoff načrtuje tudi obisk Moskve, kjer se namerava srečati z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, kar nakazuje nadaljnje ameriške poskuse neposrednega dialoga z Rusijo.
Odstop ozemlja kot možna rešitev?
Evropski zavezniki Ukrajine opozarjajo, da bi se Kijev moral pogajati z Rusijo iz položaja moči in da ga ne bi smeli siliti v prenagljene kompromise z agresorjem. Zelenski vztraja, da Putin nima resnega interesa za mir, in svari, da bi ruski uspeh v Ukrajini lahko spodbudil nadaljnje napade na druge evropske države. Rubio je bil bolj zadržan, a je priznal, da bo Ukrajini težko v razumnem času povrniti vse izgubljeno ozemlje. »Rusija ne more osvojiti celotne Ukrajine, a tudi Ukrajina težko izrine Ruse nazaj na položaje iz leta 2014,« je dejal.
Rusija trenutno nadzoruje približno petino ukrajinskega ozemlja, vključno s Krimom, ki si ga je priključila leta 2014, njene sile pa še naprej pritiskajo na vzhodno regijo Donecka.
Pogovori v Savdski Arabiji sledijo redkemu srečanju ameriških in ruskih uradnikov februarja v Rijadu, ki je bilo osredotočeno na obnovitev stikov po skoraj popolni zamrznitvi odnosov pod prejšnjo administracijo Joeja Bidna.
Portal24; Foto: Pixabay