ZDA in Združeno kraljestvo tiho dovoljujeta uporabo raket dolgega dosega

Patriot sistem [Foto: Wikimedia/Ameriška vojska; narednica Alexandra Shea/fotografija je simbolna]

ZDA in Združeno kraljestvo tiho dovoljujeta uporabo raket dolgega dosega

Srečanje med ameriškim predsednikom Joejem Bidnom in britanskim premierjem Keirom Starmerjem je bilo zaradi ukrajinskega pritiska na zahodne zaveznike, da bi dobila dovoljenje za uporabo raket dolgega dosega Storm Shadow v središču pozornosti. Te rakete, delno britanskega izvora, bi Ukrajini omogočile napade na cilje globlje v Rusiji. Vendar pa nobeden izmed voditeljev tega vprašanja javno ni izpostavil.

Britanski časopis The Guardian je poročal, da sta se ZDA in Združeno kraljestvo odločili za zaprtimi vrati, da Ukrajini dovolita uporabo teh raket. Kljub temu pa po srečanju med Bidnom in Starmerjem ni bila sprejeta nobena uradna odločitev, kar kaže na previdnost v pristopu Zahoda.

Biden zavrača Putinove grožnje

Ameriški predsednik Joe Biden se je v odzivu na grožnje ruskega predsednika Vladimirja Putina jasno opredelil. Putin je namreč opozoril na tveganje vojne z Zahodom, če bi Ukrajina dobila dovoljenje za napade na ruska ozemlja. Biden pa je zavrnil to grožnjo in izjavil: “O Vladimirju Putinu ne razmišljam veliko.”

Kljub temu, da je Putin opozoril na posledice takšnih odločitev, Biden vztraja pri ameriški zavezi Ukrajini. ZDA so namreč odločene pomagati Ukrajini v njeni obrambi pred rusko agresijo, pri čemer Biden poudarja, da ruski voditelj ne bo zmagal v vojni, medtem ko bodo ljudje v Ukrajini na koncu slavili zmago.

Starmer opozarja na ključne mesece za Ukrajino

Medtem ko so rakete Storm Shadow ostale neomenjene, je britanski premier Starmer poudaril, da bo prihodnje obdobje ključnega pomena za Ukrajino. V kratkem komentarju pred začetkom uradnih pogovorov je izpostavil, da bodo prihodnji tedni in meseci ključni v boju za svobodo Ukrajine, ki si zasluži podporo Zahoda.

Britanski časopis je poročal, da je Starmer na srečanju z Bidnom iskal njegovo odobritev za uporabo teh raket, saj nekatere njihove komponente izdelujejo v ZDA. Ameriški uradniki so to informacijo potrdili, vendar opozarjajo na previdnost glede ukrepov, ki bi lahko vodili v nadaljnjo eskalacijo konflikta.

Grožnje Rusije in odziv Moskve

Medtem ko Zahod razmišlja o svojih naslednjih korakih, je ruski veleposlanik pri Združenih narodih, Vasilij Nebenzja, na zasedanju Varnostnega sveta v New Yorku jasno opozoril na posledice, če bi Ukrajina dobila zahodna orožja za napad na cilje v Rusiji. Opozoril je, da bi takšna odločitev povzročila neposredno vojno med Natom in Rusijo, kar bi imelo resne posledice za Zahod.

“Ne govorimo o igri. Nato bi postal neposredna stran v sovražnostih proti jedrski sili,” je opozoril Nebenzja. S tem je ponovil opozorila ruskega predsednika Putina, ki je prav tako izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti uporabe raket dolgega dosega.

Kljub opozorilom iz Rusije pa ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ostaja trden v svoji zahtevi, da bi Ukrajina morala dobiti dovoljenje za napad na ruske vojaške cilje. V govoru na srečanju o evropski strategiji v Kijevu je poudaril, da Putin ne potrebuje dovoljenja za napade na Ukrajino, zato ni razloga, da bi se Ukrajina morala odpovedati enakemu orožju.

Zelenski je dodal, da so zahodni zavezniki že sprejeli podobne odločitve v preteklosti, ko so sestreljevali iranske rakete in droni nad Bližnjim vzhodom. Zato meni, da bi morala biti Ukrajina deležna podobne podpore v svoji obrambi pred ruskimi napadi, vključno z obrambo pred iranskimi droni, ki jih Rusija uporablja.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Wikimedia/Ameriška vojska; narednica Alexandra Shea