ZDA: Iran oskrbuje Rusijo z balističnimi raketami za vojno v Ukrajini
Združene države Amerike so svoje zaveznike opozorile, da verjamejo, da je Iran Rusiji dobavil balistične rakete kratkega dosega, ki jih Moskva lahko uporabi v vojni proti Ukrajini. Euronews sklicujoč se na besede dveh oseb, ki sta seznanjeni s temi obveščevalnimi podatki navaja, da natančnih informacij o količini dobavljenega orožja ali času prenosa niso ponudili. Kljub temu so ugotovitve ameriških obveščevalnih služb jasne, čeprav Bela hiša teh informacij še ni javno potrdila.
Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost, Sean Savett, je v izjavi ponovno poudaril, da Iran vse bolj poglablja svojo podporo ruskim vojaškim prizadevanjem v Ukrajini. Že več mesecev je Teheran prejemal opozorila Bele hiše, naj preneha s prenosom balističnih raket Rusiji. Savett je izpostavil, da bi dobava teh raket pomenila dramatično stopnjevanje iranske podpore ruski agresiji v Ukrajini. Dodal je tudi, da bi to povečalo število žrtev med ukrajinskimi civilisti.
“Vsako posredovanje iranskih balističnih raket Rusiji bi vodilo do večjega števila ubitih ukrajinskih civilistov,” je dejal Savett. Prav tako je opozoril, da to partnerstvo predstavlja resno grožnjo evropski varnosti. Slednje namreč prikazuje, kako destabilizirajoč vpliv Irana sega onkraj Bližnjega vzhoda in vpliva na globalno dogajanje.
Iranova dobava dronov Shahed Rusiji
Iran že od jeseni 2022 dobavlja Rusiji brezpilotna letala Shahed, ki se uporabljajo v vojni proti Ukrajini. Ti droni veljajo za enega najpomembnejših iranskih prispevkov k ruskim vojaškim prizadevanjem, saj so povzročili veliko škodo na bojišču. Kljub temu, da Teheran vztrajno zanika te obtožbe, ameriški obveščevalni podatki potrjujejo nadaljevanje sodelovanja med tema državama.
Vzporedno z informacijami o iranski vojaški pomoči Rusiji so iz Moskve prišle novice o uspehih ruskih sil v vzhodni ukrajinski regiji Doneck. Po poročanju ruskega obrambnega ministrstva, ki ga je povzel časnik Moscow Times, so ruske enote zavzele vas Kalynove, ki leži približno 25 kilometrov jugovzhodno od Pokrovska. Moskva že več mesecev napreduje proti ključnim logističnim središčem v Donecku, zaradi česar je ukrajinska vlada odredila evakuacijo otrok iz tega območja.
Rusija medtem trdi, da je zavzela še več vasi v Donecku, vendar se hkrati sooča z velikim ukrajinskim napadom v ruski regiji Kursk, kjer se odvijajo intenzivni boji.
Lokalne volitve v senci vojne v Kursku
Medtem ko potekajo vojaške operacije v regiji Kursk, so tamkajšnji prebivalci odšli na volišča. Imeli so namreč lokalne volitve. Te volitve potekajo v 25 ruskih regijah, vključno z dvema na priključenem Krimu. V Kursku volitve potekajo kljub nedavnim eksplozijam, napadom z bombami in droni. Prebivalka Kurska, Ekaterina Šerbakova, je izrazila željo prebivalcev po miru, saj si po njenih besedah prebivalci želijo predvsem varnosti in stabilnosti v regiji.
Ukrajinska vojaška operacija proti Kursku, ki se je začela avgusta 2023, je presenetila celo zahodne podpornike Kijeva. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je izjavil, da je cilj operacije vzpostaviti tamponsko območje na ruskem ozemlju. Slednje naj bi namreč preprečilo nadaljnje napade na Ukrajino. Poudaril pa je, da Ukrajina ne načrtuje trajne okupacije ruskega ozemlja.
Vodje britanskih in ameriških obveščevalnih služb so ukrajinsko ofenzivo označili za pomemben uspeh. Vodja britanske MI6 Richard Moore je dejal, da je ukrajinska operacija spremenila pripoved o vojni, saj so Ukrajinci vojno prinesli na rusko ozemlje in s tem dvignili moralo svojih enot.
Ukrajinski uspehi v Kursku so razkrili tudi ranljivosti ruske vojske in Vladimirja Putina, je dodal direktor Cie William Burns.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Zajem zaslona