ZDA nakazujejo odpravo omejitev za Ukrajino pri uporabi orožja dolgega dosega

ByAna Koren

12. septembra, 2024 , , , ,
Antony Blinken [Foto: Wikimedia/Evropska komisija]

ZDA nakazujejo odpravo omejitev za Ukrajino pri uporabi orožja dolgega dosega

Ameriški državni sekretar Antony Blinken je med obiskom v Kijevu dal najmočnejši namig doslej, da bo Bela hiša kmalu odpravila omejitve Ukrajine pri uporabi orožja dolgega dosega na ruske vojaške cilje. Po neuradnih virih naj bi bila odločitev, da bi se Ukrajini omogočilo uporabo zahodnih raket za napade globoko v rusko ozemlje, sicer že sprejeta.

Med govorom v Kijevu, kjer se je Blinken srečal z britanskim zunanjim ministrom Davidom Lammyjem, je dejal, da ZDA od začetka vojne prilagajajo svojo politiko glede vojaške pomoči Ukrajini. “Spremljamo spremembe na bojišču in ustrezno prilagajamo svoje ukrepe,” je poudaril. To pomeni, da bodo ZDA še naprej ocenjevale situacijo in potencialno odpravile omejitve za uporabo orožja dolgega dosega, kar bi omogočilo napade na ključne cilje v Rusiji.

Blinken je poudaril, da bodo po srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim poročali ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu in britanskemu vodji opozicije Keiru Starmerju o razpravah ter potencialnih prihodnjih ukrepih.

Spremembe zaradi iranske dobave orožja

Zunanji minister David Lammy je v govoru izpostavil iranske dobave balističnih raket Rusiji, ki so bile razkrite ta teden. Po njegovih besedah je to pomembna in nevarna stopnjevalna poteza, ki je vplivala na strateško razmišljanje Washingtona in Londona. Dodal je, da nova os, ki jo tvorijo Rusija, Iran in Severna Koreja, predstavlja resno grožnjo mednarodni varnosti, medtem ko je Kitajsko pozval, naj ne podpira te “skupine odpadnikov.”

Čeprav je odločitev o dovoljenju Ukrajini za uporabo križarskih raket Storm Shadow proti ciljem v Rusiji že sprejeta, do petka, ko se bo Starmer srečal z Bidnom v Washingtonu ne bo uradno objavljena. Razprave bodo strateško osredotočene na vojno v Ukrajini in njene širše posledice, brez posebnega poudarka na posameznih vojaških sistemih. Pomembno pa je, da se izognejo javnim objavam, saj bi to lahko povzročilo nepotrebne provokacije.

Britanski in ameriški viri poudarjajo, da bi bila objava v Kijevu ocenjena kot preveč provokativna. Orožje dolgega dosega, kot so rakete s 290-miljskim dosegom, lahko na ruskem ozemlju povzroči obširno škodo, kar bi lahko vodilo v nadaljnjo eskalacijo vojne.

Ukrajinsko lobiranje za uporabo orožja dolgega dosega

Ukrajina že dlje časa lobira za dovoljenje za napade na strateške ruske cilje, vključno z letališči, izstrelišč raket in poveljniškimi centri. V preteklih mesecih je ukrajinski predsednik Zelenski večkrat izrazil svoje nezadovoljstvo zaradi zadržanosti Zahoda, predvsem Bidna, ki naj bi s svojo počasno in previdno politiko omogočil Kremlju nadaljnje napade. Po njegovih besedah je potrebna odločnejša in hitrejša podpora z orožjem dolgega dosega.

Zelenski je Bidna pozval, naj premaga svoje strahove glede morebitne jedrske eskalacije. Dejal je, da ZDA potrebujejo večje zaupanje v Ukrajino, saj Rusija razume le silo in se nanjo ustrezno odziva.

V Washingtonu so pritiski na Bidnovo administracijo, naj odpravi omejitve glede uporabe orožja dolgega dosega, v zadnjih dneh narasli. Skupina ameriških senatorjev, vključno z vplivnimi demokrati in republikanci, je Bidna pozvala, naj “nemudoma odpravi omejitve” uporabe raket, ki jih zagotavljajo ZDA in Natu zavezniki. Brez teh ukrepov bi se Ukrajina soočala z nadaljnjo agresijo in izgubami, medtem ko bi Rusija še naprej izkoriščala zadržano politiko Zahoda.

Republikanski senator Roger Wicker je v pismu poudaril, da ZDA Ukrajini ne smejo več “vezati rok” in ji morajo omogočiti vso potrebno opremo za zmago. Zahodno orožje bi lahko prisililo Rusijo, da brani svoje zaledje, in tako zmanjšalo njeno zmožnost za napade na Ukrajino.

Strateški pogledi

Ameriški obrambni minister Lloyd Austin je prejšnji teden v govoru v Nemčiji poudaril, da napadi na velike razdalje sami po sebi ne bodo odločilno vplivali na izid vojne v Ukrajini. Kljub temu je priznal, da ima Ukrajina že zdaj določene zmogljivosti za napad na ruske cilje, kar je bilo dokazano z uspešnimi napadi ukrajinskih brezpilotnih letal na Moskvo in druge ruske cilje.

Na podlagi nedavnih dogajanj v Moskvi, kjer so napadi z droni začasno zaprli letališča in poškodovali pomembne objekte, postaja vse bolj jasno, da bi orožje dolgega dosega Ukrajini omogočilo izvajanje še bolj učinkovitih napadov na ruske strateške cilje.

[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Wikimedia/Evropska komisija