Združenje radiologov za izboljšanje delovnih pogojev v bolnišnicah

ByMiha D. Kovač

31. oktobra, 2024 ,
Zdravstvo [Foto: Pexels]

Združenje radiologov za izboljšanje delovnih pogojev v bolnišnicah

[STA] – Številne bolnišnice pesti pomanjkanje radiologov. Ob nakupu sodobnih aparatov v zadnjih letih namreč niso zaposlovale dodatnih radiologov, so za STA pojasnili v Združenju radiologov Slovenije. Ker koncesionarji ponujajo boljše delovne pogoje in višje plačilo, v združenju rešitev vidijo v izboljšanju delovnih pogojev v bolnišnicah.

Kadrovske razmere in stanje opreme je na področju radiologije v slovenskih javnih zdravstvenih ustanovah različno. V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je trenutno zaposlenih 63 radiologov specialistov, kar je približno četrtina vseh aktivnih radiologov v državi, je za STA pojasnila predsednica združenja Vladka Salapura.

Po njenih besedah je v UKC Ljubljana kadrovsko stanje na področju radiologije relativno dobro v primerjavi z drugimi ustanovami. Oprema pa je zastarela, je opozorila. Povprečna starost aparatov za magnetnoresonančno tomografijo (MR) po navedbah združenja znaša 18 let, najstarejši pa je star 24 let. “Za primerjavo – v sosednji Avstriji imajo zakon, ki predpisuje, da se mora oprema po 10 letih zamenjati,” je poudarila Salapura.

Nasprotno s tem so po njenih besedah nekatere druge bolnišnice dokaj dobro opremljene s sodobnimi aparaturami. Ob nakupu novih aparatov so dobile dodatne programe in ob tem povečevale število opravljenih preiskav in dohodek. Temu pa ni sledilo zaposlovanje dodatnih radiologov. “Skozi leta takšnega delovanja je prišlo do kronične preobremenitve in vse večjega splošnega nezadovoljstva,” je opozorila.

Ob tem so ambulantne radiološke storitve začeli opravljati zasebni zavodi z ali brez koncesije. Ponujali so boljše pogoje dela brez dežurstev in boljše plačilo, pa tudi fleksibilen delovnik z možnostjo dela od doma, je pojasnila Salapura.

Rešitve

Rešitve v združenju vidijo v izboljševanju delovnih pogojev za radiologe, ki delujejo v bolnišnicah. Na vprašanje, kako bo po njihovem mnenju na področje radiologije vplival predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je Salapura odgovorila, da je težko predvideti, koliko radiologov se bo odločilo za prehod v zasebni sektor.

Po podatkih združenja radiologov je v Sloveniji aktivnih 274 radiologov in 107 specializantov radiologije. Bolnišnični radiologi obravnavajo najtežje bolne. Njihovo delo je v veliki meri vezano na urgentna stanja, kjer je potrebno najhitreje priti do pravilne diagnoze in izvajanja terapije. Delo v nujnem zdravstvenem varstvu je po besedah Salapure tako izjemno stresno in naporno.

Poleg diagnostičnega področja radiologi v bolnišnicah po njenih besedah opravljajo terapevtske minimalno invazivne posege v sklopu intervencijske radiologije in nevroradiologije – zdravljenje krvavitev, septičnih stanj, možganskih kapi in druge posege. Poleg tega njihovo delo vključuje multidisciplinarno dejavnost na konzilijih, številne konzultacije in izobraževanje mladih radioloških specializantov. V večini terciarnih ustanov delo predpostavlja tudi izvajanje raziskovalne dejavnosti ter uvajanje novih in izboljšanih metod zdravljenja.

Na drugi strani pa je delo radiologov pri koncesionarjih omejeno na izključno ambulantno dejavnost, ki v velikih meri temelji na izvajanju enostavnih, krajših in rutinskih preiskav. Delo ne zahteva izvajanja nujnega zdravstvenega varstva in obravnave nujnih stanj, je še pojasnila predsednica združenja radiologov.

Portal24; Foto: Pexels