Združeno kraljestvo bo Mauritiusu vrnilo otočje Chagos

ByAna Koren

3. oktobra, 2024
Mauritius [Foto: Pixabay/DerBubu]

Združeno kraljestvo bo Mauritiusu vrnilo otočje Chagos

[The Guardian] – Združeno kraljestvo se je po več kot pet desetletjih sporov strinjalo, da bo Mauritiusu vrnilo otočje Chagos, zadnjo britansko kolonijo v Afriki. Dogovor sledi dolgotrajnim pritiskom mednarodnih institucij in 13 krogom pogajanj, ki so potekala od leta 2022. Ta zgodovinski korak pomeni konec enega najbolj zloglasnih primerov kolonialne zgodovine Združenega kraljestva.

Otočje Chagos, znano kot Britansko ozemlje v Indijskem oceanu (BIOT), je bilo središče spora od šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko so britanske oblasti izgnale okoli 1.500 do 2.000 otočanov, Chagossancev, da bi območje lahko uporabili za vzpostavitev vojaške baze Diego Garcia v sodelovanju z ZDA. Britanija je leta 1968 Mauritiusu podelila neodvisnost, a hkrati nezakonito obdržala nadzor nad otočjem. Dejanje je bilo v preteklih letih opisano kot zločin proti človeštvu.

Mednarodni pritisk in prizadevanja za suverenost

Po mnenju Mednarodnega sodišča (ICJ), Generalne skupščine ZN in Mednarodnega sodišča za pomorsko pravo (Itlos) so odločitve iz let 2019 in 2021 potrdile suverenost Mauritiusa nad otočjem. Združeno kraljestvo je dolgo časa nasprotovalo tem sodbam, a mednarodni pritisk je bil prevelik. Prvotno so britanske oblasti trdile, da so sodbe ICJ zgolj “svetovalno mnenje”, kasneje so se odločile za pogajanja in dosegle dogovor o vrnitvi otokov.

Po dogovoru, ki je bil sklenjen ta četrtek, bo Združeno kraljestvo še naprej nadzorovalo vojaško bazo Diego Garcia, vse ostale otoke otočja Chagos pa bodo vrnili Mauritiusu. Vojaška baza je sicer ena od ključnih strateških točk v Indijskem oceanu. Britanski zunanji minister David Lammy je poudaril, da dogovor zagotavlja dolgoročne odnose z Mauritiusom, ki je pomemben član Commonwealtha.

Ameriški predsednik Joe Biden je sporazum pozdravil kot pomemben korak k miru in sodelovanju. Biden je poudaril, da države lahko premagajo zgodovinske izzive, če si prizadevajo za obojestransko koristne rezultate.

Glas Chagossancev in zahteva po samoodločbi

Kljub dogovoru so Chagossanci izrazili nezadovoljstvo nad načinom, kako je bil dosežen. Organizacija Chagossian Voices je ostro kritizirala britansko vlado zaradi izključitve njihovih predstavnikov iz pogajanj. Po njihovem mnenju bi morali biti Chagossanci, kot avtohtoni prebivalci otočja, aktivno vključeni v pogajanja o svoji prihodnosti. Organizacija zahteva popolno vključitev v proces priprave končne pogodbe.

Nekateri Chagossanci so osredotočeni na vprašanje vrnitve na otoke, vendar se pričakuje, da bi to storilo le okoli 50 ljudi. Drugi pa se zavzemajo za pravice in status v Združenem kraljestvu, kjer že dolgo prebivajo. Britanska vlada je leta 2022 napovedala, da bodo potomci prisilno izgnanih otočanov lahko zaprosili za britansko državljanstvo, kar je pomemben korak k popravi zgodovinskih krivic.

Kritike britanske politike

Številni britanski politiki so izrazili zaskrbljenost glede vrnitve otokov Mauritiusu. Trije od štirih kandidatov v konservativni tekmi za vodstvo stranke so kritizirali odločitev, čeprav so se pogajanja začela že pod torijevsko vlado. Jonathan Powell, nekdanji vodja kabineta Tonyja Blaira, je bil v okviru sedanje laburistične vlade imenovan za vodjo pogovorov, ki so privedli do sporazuma.

Britanska vlada je sporočila, da je politični dogovor o vrnitvi otokov še vedno predmet dokončne pogodbe in pravnih instrumentov, ki so v zaključni fazi. Obe strani sta se zavezali, da bosta pravne dokumente pripravili in podpisali v najkrajšem možnem času.

Portal24; Foto: Pixabay/DerBubu