Zelenski na G7: Bakhmut ni okupiran s strani Rusije

Zelenski na G7: Bakhmut ni okupiran s strani Rusije

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da ruske sile niso zasedle Bahmuta, s čimer je zavrnil trditve Moskve, da je mesto v vzhodni Ukrajini padlo. V odgovoru na novinarsko vprašanje o statusu mesta na srečanju skupine sedmih v Hirošimi na Japonskem je Zelenski dejal: “Ruska federacija od danes naprej še ne zaseda Bahmuta”.

Vojna je onemogočila potrditev stanja na terenu v najdaljši bitki invazije. Vrsta komentarjev ukrajinskih in ruskih uradnikov pa je v zadevo vnesla v zmedo. Mnogi so si odgovor Zelenskega v angleščini na vprašanje o statusu Bahmuta na vrhu pred tem namreč razlagali kot, da je mesto padlo v roke ruskih sil.

“Za danes je Bakhmut samo v naših srcih. Na tem mestu ni ničesar,” je dejal Zelenski. Dodal je, da boj v Bahmutu ni pustil ničesar, razen veliko “mrtvih Rusov”.

Osemmesečna bitka za mesto v vzhodni Ukrajini je najdaljša in verjetno najbolj krvava ukrajinski vojni.

Ruska izjava

Rusko ministrstvo je ob uporabi imena mesta iz sovjetskega obdobja, pred tem sporočilo: “V taktični smeri Artjomovsk so jurišne skupine zasebnega vojaškega podjetja Wagner ob podpori topništva in letalstva južne bojne skupine zaključile osvoboditev mesta Artjomovsk.”

Ruske državne tiskovne agencije so po navedbah tiskovne službe Kremlja sporočile, da predsednik Vladimir Putin “čestita Wagnerjevim jurišnim odredom, pa tudi vsem pripadnikom enot ruskih oboroženih sil, ki so jim zagotovili potrebno podporo in bočno zaščito, ob zaključku operacijo za osvoboditev Artjomovska.”

V videoposnetku, ki je bil prej objavljen na Telegramu, je vodja Wagnerja Jevgenij Prigožin povedal, da je mesto v soboto približno opoldne prišlo pod popoln ruski nadzor. Govoril je ob nekaj borcih, v ozadju so bile ruševine zgradb, v daljavi so se slišale eksplozije.



Kdo je plačal višjo ceno?

Katera stran je v bitki za Bahmut plačala višjo ceno ni jasno. Tako Rusija kot Ukrajina sta utrpeli izgube, ki naj bi bile v tisočih, čeprav nobena ni razkrila števila žrtev.

Zelenski je pred v intervjuju za Associated Press poudaril pomen obrambe Bahmuta. Dejal je, da bi njegov padec Rusiji lahko omogočil, da pridobi mednarodno podporo za dogovor, ki bi od Kijeva morda zahteval nesprejemljive kompromise.

Analitiki pravijo, da bi bil padec Bahmuta udarec za Ukrajino. Rusiji pa bi dal nekaj taktičnih prednosti, vendar ne bi bil odločilen za izid vojne.

Ruske sile se še vedno soočajo z nalogo zavzetja preostalega dela regije Doneck pod ukrajinskim nadzorom, vključno z več močno utrjenimi območji. Provinci Doneck in sosednji Lugansk sestavljata Donbas, industrijsko središče Ukrajine. Leta 2014 se je tam začela separatistična vstaja. Moskva ga je septembra nezakonito priključila.

Bakhmut leži približno 55 kilometrov severno od regionalne prestolnice Donecka. Pred vojno je imel 80.000 prebivalcev. Mesto je bilo pomembno industrijsko središče, obkroženo z rudniki soli in sadre.

vir Foto: zajem zaslona (fotografija je simbolna) Portal24