Zelenski o zahodnih enotah: Ključni korak k miru in varnosti
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je izrazil odprtost za možnost napotitve zahodnih vojakov na ukrajinsko ozemlje kot del večjih prizadevanj za končanje vojne z Rusijo, ki traja že skoraj tri leta. Poteza bi bila povezana tudi z dolgoročnim ciljem Ukrajine, da se pridruži Natu, je dejal Zelenski v svojem nedavnem nagovoru na kanalu Telegram.
Zelenski je poudaril, da je treba pred konkretnimi koraki, kot je napotitev zahodnih enot, doseči jasno časovnico glede članstva Ukrajine v Evropski uniji in vojaškem zavezništvu Nato, navaja AP. “Preden razpravljamo o takšnih varnostnih ukrepih, potrebujemo jasno razumevanje, kdaj bo Ukrajina postala članica EU in Nata,” je povedal.
Ukrajinska želja po članstvu v Natu ostaja občutljiva tema na mednarodnem diplomatskem parketu. Zahodne države so razdeljene glede podpore Ukrajini, saj je članstvo med vojno s Rusijo deležno številnih pomislekov, vključno z vprašanji eskalacije konflikta in jasnosti ukrajinskih meja.
Ameriška in evropska prizadevanja za rešitev konflikta
Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je prav tako vključen v prizadevanja za prekinitev ognja v Ukrajini. Med srečanjem z Zelenskim v Parizu je izrazil željo po miru, vendar konkretni podrobnosti o njegovem načrtu še niso znane. Zelenski je ob tem poudaril, da bo vprašanje članstva v Natu naslovil na odhajajočega ameriškega predsednika Joeja Bidna, saj Trump še nima pravnih pooblastil za odločanje o teh vprašanjih.
Trump je v nedavnem intervjuju opozoril na velike izgube ruskih sil v Ukrajini in dejal, da dela na konceptu, kako končati vojno. Kljub temu pa ostaja negotovost glede prihodnje ameriške podpore Ukrajini, zlasti če bi Trump v prihodnje omejil vojaško pomoč.
Medtem je francoski predsednik Emmanuel Macron februarja letos predstavil idejo o napotitvi zahodnih enot v Ukrajino, vendar so se takrat pojavili pomisleki glede možnosti eskalacije konflikta. Nemčija in Poljska sta jasno sporočili, da ne bosta poslali svojih vojakov, medtem ko Macron zagovarja ohranjanje strateške dvoumnosti glede tega vprašanja.
Pomoč ZDA in razlike v evropskih politikah
Zelenski se je zahvalil Bidnovi administraciji za vojaško pomoč v vrednosti skoraj milijarde dolarjev, kar bo Ukrajini pomagalo ohraniti močan obrambni položaj. Medtem se v Nemčiji pojavljajo razlike med trenutnim kanclerjem Olafom Scholzem in njegovim političnim izzivalcem Friedrichom Merzem glede podpore Ukrajini. Scholz zavrača pošiljanje raket dolgega dosega Taurus, da bi preprečil širitev vojne, medtem ko Merz zagovarja uporabo teh raket za ciljanje vojaških objektov v Rusiji.
Merz je med obiskom v Kijevu opozoril, da imajo Francija, Združeno kraljestvo in ZDA drugačen pristop od trenutne nemške vlade. “Naše stališče je, da mora Ukrajina imeti možnost ciljati na vojaška oporišča v Rusiji, da bi učinkovito branila svojo suverenost,” je dejal.
Ukrajinske sile se trenutno soočajo z intenzivnim napadom ruskih sil, ki so osredotočene na vzhodno regijo Donecka. Zelenski je razkril, da je Rusija v zadnjem tednu sprožila skoraj 500 vodenih bomb, več kot 400 napadalnih brezpilotnih letal in 20 različnih raket proti Ukrajini.
“Diplomatska rešitev bi lahko rešila številna življenja, vendar se mora temeljiti na varnosti in suverenosti Ukrajine,” je poudaril Zelenski. Ob tem je izrazil zavezanost k iskanju miroljubne rešitve konflikta.
Portal24; Foto: Wikimedia/Urad predsednika Ukrajine