Zelenski pozdravlja priporočilo EU za začetek pogajanj o članstvu

Foto: Portal24 (AI)

Zelenski pozdravlja priporočilo EU za začetek pogajanj o članstvu

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v sredo izrazil navdušenje nad priporočilom izvršilnega organa Evropske unije, ki poziva k začetku pogajanj o članstvu Ukrajine, takoj ko izpolni zadnje pogoje. Zelenski je to označil kot “zgodovinski korak” za Ukrajino, ki se trenutno bori proti ruski vojni agresiji.

Priporočilo Evropske komisije predstavlja pomemben mejnik na poti Kijeva k integraciji z Zahodom. Ukrajina se namreč od februarja 2022 spopada z obsežno rusko invazijo. Komisija je navedla, da se bodo pogovori uradno začeli, ko bo Kijev izpolnil preostale pogoje, ki vključujejo zajezitev korupcije, sprejetje zakona o lobiranju v skladu s standardi EU ter krepitve zaščite narodnih manjšin.

Zelenski je na družbenih medijih dejal: “To je močan in zgodovinski korak, ki utira pot k močnejši EU z Ukrajino kot njeno članico.” Ob tem je obljubil, da bo nadaljeval z reformami, potrebnimi za izpolnitev pogojev.

Odločitev zahteva soglasje vseh 27-ih članic

Sedemindvajset voditeljev držav članic EU naj bi se sredi decembra odločilo, ali bodo sprejeli priporočilo Komisije. Vsaka takšna odločitev zahteva soglasje vseh 27-ih članic, pri čemer je Madžarska prepoznana kot potencialna ovira.

Če bo priporočilo sprejeto, se pričakuje, da se bodo uradni pristopni pogovori s Kijevom začeli prihodnje leto. To pa je šele začetek. Ta pogajanja običajno trajajo leta, preden kandidati izpolnijo obsežna pravna in ekonomska merila za pridružitev EU. Hkrati pa EU ostaja previdna glede sprejemanja držav, ki so v vojni.

Predsednica Evropske komisije, Ursula von der Leyen, je poudarila, da Ukrajina kljub vojni nadaljuje z reformami svoje države. Poročilo Komisije je pokazalo, da je Kijev izpolnil štiri od sedmih pogojev za začetek uradnih pristopnih pogovorov, čeprav je že blizu zaključku. Komisija bo napredek ponovno ocenila prihodnji marec.

Medtem pa najvišji pomočnik madžarskega premierja Viktorja Orbana izpostavlja, da Budimpešta ne bo podprla integracije Ukrajine v EU, razen če Kijev spremeni svoje zakone o manjšinah, zlasti v zvezi z izobraževanjem.

Kljub temu je za Ukrajino pospeševanje zahodne integracije ključna prednostna naloga, saj se sooča z ogromnimi stiskami zaradi ruske agresije in skrbi glede prihodnosti vojaške pomoči ZDA.

Moldavija, Gruzija, BiH

Poleg Ukrajine je Evropska komisija podala podobno priporočilo za Moldavijo, majhno sosedo Ukrajine, ki se sooča s svojimi napetostmi z Moskvo. Predsednica Moldavije, Maia Sandu, je pozdravila to potezo.

Bruselj je poudaril, da bi morala tudi Gruzija postati kandidatka za članstvo, ko bo izpolnila določene pogoje, vključno s tem, da se uskladi s sankcijami EU proti Rusiji zaradi vojne v Ukrajini. Kljub politični naklonjenosti poslovanju z Moskvo v gruzijski vladi, pa je gruzijska družba močno proevropska.

Komisija je prav tako napovedala, da bi se morala začeti pogajanja o članstvu z Bosno in Hercegovino, ko bodo izpolnjeni številni zahtevni pogoji. Ta naloga je zahtevna, saj države EU glede Sarajeva razdeljujejo mnenja.

Vse te poteze predstavljajo pomembne korake na poti k širjenju Evropske unije, ki se je po brexitu soočala z izzivi ohranitve svojega mednarodnega vpliva. Ruska invazija na Ukrajino pa je še bolj poudarila geopolitično rivalstvo med Moskvo in Zahodom.

Predsednica Evropske komisije, Ursula von der Leyen, je zaključila: “Dokončanje naše unije je klic zgodovine. Dokončanje naše Unije ima tudi močno ekonomsko in geopolitično logiko. Pretekle širitve so pokazale ogromne koristi tako za države pristopnice kot za EU. Vsi smo zmagali.”

vir

Foto: Portal24