Zgodovinski dosežek v indijski Himalaji: slovenske plezalke preplezale štiri prvenstvene smeri

ByMiha Kovač

2. oktobra, 2024 , ,
Mount Everest [Foto: Pixabay/fotografija je simbolna]

Zgodovinski dosežek v indijski Himalaji: slovenske plezalke preplezale štiri prvenstvene smeri

[PZS] – Članice ženske alpinistične odprave Lalung 2024 so zabeležile izjemne dosežke v indijski Himalaji. Alpinistke Anja Petek, Patricija Verdev, Ana Baumgartner in Urša Kešar so med odpravo preplezale štiri prvenstvene smeri v odmaknjenih gorah nad dolino Lalung. Največji dosežek je vsekakor vzpon po 2000-metrski smeri Here comes the sun na še neosvojen šesttisočak Lalung I (6243 m), ki sta ga izvedli Petek in Verdev.

Slovenske alpinistke so v dolini Lalung, ki se nahaja v indijski regiji Ladak, preplezale štiri prvenstvene smeri, pri čemer je izstopala smer Here comes the sun. Gorska skupina Lalung ponuja zelo odmaknjene in neraziskane cilje za alpinizem, kar je odprava znala izkoristiti. Dolino Lalung so zaradi političnih razlogov dolgo časa ščitili pred obiskovalci, zato je bila do nedavnega slabo raziskana.

Alpinistke so se že ob prihodu na Planinsko zvezo Indije (IMF) soočile z dejstvom, da je območje slabo poznano. Tudi lokalni nosači niso imeli natančnih informacij, kar je pomenilo dodaten logistični izziv. Pričakovali so, da bo bazni tabor postavljen na višini 5000 metrov, v resnici pa se je nahajal na 4100 metrih, kar je alpinistkam podaljšalo dostop do vrhov.

Priprave in prve smeri

Po aklimatizaciji, ki jo je spremljalo nestanovitno vreme, sta Petek in Verdev 31. avgusta že preplezali prvo prvenstveno smer Connection (1400 m, 15 ur) v steni vrha, visokega 5332 metrov. V naslednjih dneh so vse članice odprave napredovale do višine 4800 metrov, kjer se je prvič pokazal cilj odprave – veličastni Lalung I.

“S Patricijo sva po prihodu v ABC napakirali nahrbtnike za večdnevno pustolovščino in z enodnevnim dostopom čez zelo zahteven ledenik dosegli začetek vzhodnega grebena Lalunga I,” je pojasnila Anja Petek.

Smer Here comes the sun po vzhodnem grebenu Lalunga I sta Petek in Verdev začeli septembra, vendar sta se že kmalu soočili z izzivi snežnih metežev in težkimi pogoji, zaradi katerih sta morali večkrat bivakirati na grebenu.

Vrhunski vzpon in napori alpinistk

Vzpon po 2000-metrski smeri Here comes the sun je trajal pet plezalnih dni. Smer je bila ocenjena z najvišjo stopnjo francoske šeststopenjske lestvice (ED – Extremement Difficile), kar pomeni izjemno zahtevnost. Petek in Verdev sta morali premagati kompleksne tehnične izzive v mešanih in snežnih raztežajih ter hkrati obvladati težave z vremenom.

“Na mestu bivakiranja nama je v trenutku neprevidnosti in utrujenosti veter odpihnil palice od šotora, a do takrat sva bili že vajeni bivakiranja v steni in naju spanje v bivak vreči ni pretirano šokiralo,” je opisala Anja Petek.

Na vrh Lalunga I sta prišli v meglenem jutru, kar je otežilo prepoznavanje terena, a sonce, ki se je pojavilo tik pred vrhom, jima je razjasnilo pot.

“Trideset metrov pred vrhom se je skozi difuzno svetlobo prebil sonce in nama osvetlil najin glavni vrh, kar je bil odraz nekega znamenja, kam morava,” je pojasnila Petek.

Sledil je zahteven sestop po zahodnem grebenu do ledenika, ki ga je zaznamovalo pet abzajlov in osemurno premagovanje zahtevnega terena do naprednega baznega tabora (ABC).

Vzpon na Lalung I je bil za alpinistke izjemno zahteven, tako fizično kot psihično. Patricija Verdev je svoj vzpon opisala kot eno najzahtevnejših preizkušenj: “Prišla sem do trenutka, ko sem si začela očitati, da sem premalo trenirala, da sem prepočasna. To so bile misli ob tem, ko sem vse vlagala v premikanje, pa ni šlo nikamor.”

Ključno vlogo pri premoščanju teh kriz pa je odigrala vez med plezalkama, ki sta med pripravami razvili izjemen odnos. Odprt pogovor in podpora med njima sta omogočila, da sta nadaljevali in končno osvojili vrh.

Vpliv ženskega alpinističnega vzpona

Zgodovinski uspeh slovenskih alpinistk v indijski Himalaji je pustil pomemben pečat. Anja Petek je vzpon na Lalung I doživela kot pomembno osebno izkušnjo: “Plezanje v takih okoliščinah v ženski navezi je bilo zame prvič, zaradi česar je bilo moje doživljanje upravičeno bolj intenzivno.”

To je bil prvi tovrsten ženski vzpon v Himalaji, kjer je naveza preplezala prvenstveno smer na še neosvojeno goro. Odpravo je komentirala tudi vrhunska alpinistka Tina Di Batista, ki je pohvalila estetsko in logično linijo na gori ter izrazila upanje, da bo odprava spodbudila nadaljnje uspehe slovenskih alpinistk v visokih gorstvih.

Druga naveza in vzponi blizu baznega tabora

Medtem ko sta Petek in Verdev osvajali Lalung I, sta Ana Baumgartner in Urša Kešar preplezali dve prvenstveni smeri v bližini baznega tabora. Zaradi Uršinih težav z višino sta se usmerili na nižje ležeče stene. Najprej sta 10. septembra preplezali 800-metrsko smer BC (Bear Camp), nato pa še 670-metrsko smer Calm before the storm?.

Tudi Baumgartner in Kešar sta se morali spopasti z nepredvidljivim vremenom in zahtevnimi razmerami, pri čemer je Baumgartner poudarila, kako pomembno je bilo usklajevanje z naravnimi prehodi v steni.

Med odpravo so se članice soočile tudi z nenavadnimi in nevarnimi srečanji z medvedi, ki so večkrat obiskali bazni tabor. Alpinistke so jih sicer uspešno odganjale s pomočjo svetlobe in hrupa, a so kosmatinci povzročili kar nekaj škode. Po več kot desetih obiskih so alpinistke sprejele odločitev, da tabor predčasno zapustijo, saj so presodile, da bo to najbolje tako za njih kot za živali.

Uspeh odprave Lalung 2024 predstavlja pomemben mejnik za slovenski ženski alpinizem. Poleg osvajanja neosvojenih vrhov in premagovanja težkih razmer je odprava pokazala, kako pomembna je medsebojna podpora in predanost cilju. To potrjuje tudi ocena vrhunske alpinistke Tine Di Batista, ki je izrazila željo, da bo ta odprava spodbudila nadaljnje ambicije slovenskih alpinistk v Himalaji.

Portal24; Foto: Pixabay