Zgodovinski korak: Ukrajina se je pridružila ICC

ByAna Koren

21. avgusta, 2024 , ,
Dmitro Kuleba [Foto: Ministrstvo za zunanje zadeve Ukrajine/Wikimedia]

Zgodovinski korak: Ukrajina se je pridružila ICC

Ukrajinski parlament je v sredo, po letih odlašanja in kljub močnemu nasprotovanju vojske, končno glasoval za pridružitev Ukrajine Mednarodnemu kazenskemu sodišču (ICC). S tem pomembnim korakom želi Ukrajina okrepiti prizadevanja za kaznovanje Rusije za vojne zločine, ki so bili storjeni na njenem ozemlju po začetku ruske invazije leta 2022. Po mnenju mnogih ukrajinskih poslancev in diplomatov gre za zgodovinsko odločitev, ki odpira vrata pravici.

Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je izrazil zadovoljstvo nad odločitvijo parlamenta in jo označil za prelomni trenutek v zgodovini države. “To je bila dolga pot, polna izzivov, mitov in strahov. Nič od tega ni bilo res. In danes smo to končno dosegli,” je zapisal na družbenem omrežju X. Ratifikacijo Rimskega statuta, ustanovne pogodbe ICC, je podprlo 281 poslancev, kar je precej več od potrebnih 226 glasov.

Strahovi in nasprotovanje znotraj Ukrajine

Kljub temu da je bil rezultat glasovanja v parlamentu jasen, se je Ukrajina soočala z močnim notranjim nasprotovanjem, predvsem s strani vojske. Mnogi Ukrajinci se bojijo, da bi lahko postali tarča pregona Mednarodnega kazenskega sodišča, kar bi oslabilo njihovo sposobnost obrambe proti ruski agresiji. To vprašanje je v Ukrajini še posebej občutljivo, saj je ICC zadolžen za pregon storilcev genocida, zločinov proti človečnosti, vojnih zločinov in agresije.

Opozicijska poslanka Irina Gueraščenko je poudarila, da so pred glasovanjem potekale “težke razprave”. Dodala, da so vojaki zahtevali preložitev ratifikacije do konca vojnega stanja. “Nihče ni pojasnil, kaj bo po preteku sedemletne oprostitve po 124. členu,” je opozorila Gueraščenko.

Sedemletna oprostitvena klavzula kot varnostni ukrep

Eden od ključnih elementov, ki je pripomogel k sprejetju odločitve, je bila uporaba 124. člena Rimskega statuta. Ta člen omogoča Ukrajini, da za obdobje sedmih let izvzame svoje civiliste in vojaško osebje izpod pregona za vojne zločine pred ICC. Predstavnica predsednikove stranke, Jevgenija Kravčuk, je na Facebooku zapisala, da je to “nujen ukrep, popolnoma upravičen in varen”. Ta klavzula je bila ključna za prepričanje poslancev, da so podprli ratifikacijo.

Po začetku ruske invazije na Ukrajino leta 2022 je ICC že izdal naloge za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina in več drugih visokih civilnih in vojaških uradnikov zaradi domnevnih vojnih zločinov. Kijev z ICC, da bi zagotovil odgovornost za vsa ruska grozodejstva v Ukrajini sicer že sodeluje. Z vstopom v ICC pa Ukrajina upa, da bo okrepila mednarodni pritisk na Rusijo in povečala možnosti za kaznovanje odgovornih.

Minister Kuleba je ob tem dejal, da bo “ta vojna odslej še bolj učinkovita”, kar nakazuje na prepričanje, da bo mednarodna pravna podpora pripomogla k ukrajinskim prizadevanjem za zmago v konfliktu.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Ministrstvo za zunanje zadeve Ukrajine/Wikimedia