ZNP podelilo prestižne novinarske nagrade za leto 2024
Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) je 12. decembra 2024 v prostorih Slovenske matice v Ljubljani podelilo prestižne častne nagrade Boruta Meška. Nagrade so priznanje za izjemne dosežke v novinarstvu in publicistiki ter spodbuda k ohranjanju svobode izražanja v slovenskem medijskem prostoru. Letos so jih prejeli trije izjemni posamezniki: Tanja Brkić za obetavno novinarko, Peter Avsenik za posebne novinarske dosežke in Peter Colnar za življenjsko delo. Dogodek je bil dodatno obogaten s kulturnim programom, kjer je ansambel Poseben gušt izvedel poezijo Iztoka Mlakarja.
Tanja Brkić: Obetavna novinarka, ki zagovarja neizrekljivo
Tanja Brkić, novinarka spletnega medija Nova24TV, je s svojo predanostjo in pogumom postala prepoznaven glas v slovenski novinarski krajini, navaja ZNP. Njeno delo je usmerjeno v razkrivanje zamolčanih tem ter opozarjanje na nepravilnosti v pravosodju in politiki. Brkić je ena redkih, ki si upa odkrito kritizirati vplivne osebnosti in ideologije, ki dominirajo v družbi.
Posebej je izstopala s poročanjem o primeru sodnika Zvjezdana Radonjića, ki ga je predstavila kot žrtev pravosodnega sistema, kar je bilo v nasprotju z mainstream mediji, ki so se temu primeru izogibali. Prav tako je opozorila na vpliv LGBT in woke ideologije na mlade, pri čemer se je zavzemala za pravice otrok in mladostnikov. S svojim delom se je pogosto znašla na udaru kritik, predvsem s strani levičarskih aktivistov in Društva novinarjev Slovenije, ki ji niso izkazali podpore, ko so bili napadeni drugi novinarji s podobnimi stališči.
Poleg svojega pisnega dela je Brkić aktivna tudi na družbenih omrežjih, kjer njeni zapisi in posnetki dosegajo širok krog sledilcev. Njena predanost svobodi govora in neodvisnosti medijev je navdih za mlajše generacije novinarjev. Zaradi svojega poguma in neomajne zavezanosti resnici je prejela letošnje častno priznanje Boruta Meška za obetavno novinarko.
Peter Avsenik: Zgled profesionalnosti in novinarske integritete
Peter Avsenik, urednik in novinar informativne oddaje Planet 18 na Planet TV, je bil nagrajen za svoje posebne novinarske dosežke. S svojim poglobljenim razumevanjem politike, kronike in družbenih vprašanj je nepogrešljiv del slovenske informativne krajine. Njegov novinarski slog temelji na strokovnosti, uravnoteženosti in predstavitvi več zornih kotov, kar gledalcem omogoča oblikovanje lastnega mnenja.
Avsenikova kariera je raznolika in bogata. Začel je pri reviji Demokracija, nadaljeval na Info TV ter kasneje na TV Slovenija 3, kjer je poročal o notranji in zunanji politiki. Več kot desetletje je delal na Slovenski tiskovni agenciji (STA), nato pa se pridružil portalu Domovina in kasneje Planet TV. Njegovo delo na oddaji Ura moči ter dnevnem informativnem programu je dokaz njegove vsestranskosti in poglobljenega znanja.
Poleg novinarstva je Avsenik predan glasbi – samoučeni glasbenik z ljubeznijo do jazza in klasike – ter ljubitelj narave. Njegova življenjska filozofija temelji na pristnosti in človečnosti, kar odseva tudi v njegovem novinarskem delu. Zaradi teh lastnosti in njegovega prispevka k kakovostnemu novinarstvu je prejel častno priznanje Boruta Meška za posebne dosežke.
Peter Colnar: Legenda slovenskega novinarstva
Najvišje priznanje, častno priznanje za življenjsko delo, je letos prejel Peter Colnar, novinar in publicist, ki je v svoji dolgoletni karieri bistveno prispeval k razvoju slovenskega novinarstva. Rodil se je leta 1937 in svojo poklicno pot začel kot trener plavanja, nato pa jo nadaljeval kot športni in zunanjepolitični urednik pri Gorenjskem glasu. Bil je tudi prvi dopisnik Dnevnika in Nedeljskega dnevnika z Gorenjske.
Colnarjeva kariera je vrhunec dosegla kot direktor Radia Kranj, kjer je uspešno izpeljal njegovo ustanovitev in preoblikovanje. Po upokojitvi se je posvetil zgodovinskemu raziskovanju ter objavljal članke, povezane z demokratizacijo in osamosvojitvijo Slovenije. Njegovi prispevki so bili redno objavljeni v Gorenjskem glasu in reviji Demokracija, kjer je opozarjal na zamolčane vidike slovenske zgodovine.
Je avtor dveh knjig: Zato pa še živimo in Slovenska kronika časa. Prva knjiga osvetljuje dosežke Slovencev v Evropi, druga pa podaja natančen pregled slovenske zgodovine skozi pomembne dogodke in osebnosti. Colnarjeva dela niso le zgodovinski zapisi, temveč tudi komentarji, ki vabijo k premisleku o preteklosti in prihodnosti Slovenije.
S svojim zgledom, predanostjo in prizadevanji za pluralnost medijskega prostora je Colnar pomembno zaznamoval slovensko novinarstvo. Njegova življenjska zgodba je dokaz, da je mogoče kljub težavam in nasprotovanjem ostati zvest poklicnim in moralnim načelom.
Podelitev nagrad Boruta Meška je bila priložnost za razmislek o pomenu neodvisnega novinarstva v Sloveniji. V času, ko se medijski prostor sooča s številnimi izzivi, je priznanje pogumnim novinarjem, kot so Tanja Brkić, Peter Avsenik in Peter Colnar, dokaz, da se trud in integriteta cenita. Združenje novinarjev in publicistov je s tem dogodkom še enkrat poudarilo potrebo po svobodi govora, pluralnosti in kakovostnem novinarstvu, ki je temelj demokratične družbe.
Portal24; Foto: ZNP