Ohranite sijaj tudi po 40. letu. Poskrbite za svoj metabolizem.
Okoli 40. leta se kilogrami počasi, a vztrajno začnejo kopičiti. Razloga sta običajno upočasnjen metabolizem in sprememba življenjskega sloga. Tudi, če ste se jih želeli znebiti, ste morda opazili, da je pri teh letih veliko težje shujšati.
V začaranem krogu slabega počutja in nezadovoljstva glede svojega telesa se je lahko izgubiti. Zato poudarjamo, kako pomembno je biti zadovoljen v svojem telesu. Predvsem pa je pomembno biti zdrav.
Zakaj je ženskam po štiridesetem težko shujšati?
Tu so razlogi…
- Zmanjšana mišična masa (veliko sedenja in malo gibanja)
- Presežek kalorij (industrijsko predelana hrana)
- Pomanjkanje antioksidantov, prehranskih vlaknin, vitaminov, elementov v sledovih, zdravih maščob (omega-3) v prehrani.
- Inzulinska rezistenca.
- Stalni stres / depresija.
- Uporaba številnih zdravil (antidepresivov), ki povzročajo povečanje telesne mase.
- Upočasnjen metabolizem zaradi hormonskega neravnovesja.
Strategije izgube teže po 40 letih:
1. Protokol o hrani
Svojo izbiro hrane in kalorij morate vzeti resno. Prehranski dnevnik vam bo pomagal vizualizirati svojo prehransko sliko.
Da se po 40. letu ne bi zredili, se je koristno odločiti za nizkokalorično dieto z visokim odstotkom hranil.
Nasvet:
- Iz jedilnika izključite predelano in visoko kalorično hrano (sladkarije, čips, ocvrto, predelano meso, polizdelki, pijače, ki vsebujejo sladkor).
- Odločite se za živila brez sladkorja, predelane maščobe in če je le mogoče, iz prehrane izključite vse aditive.
- Jejte hrano z visoko vsebnostjo prehranskih vlaknin (zelenjava, sadje, stročnice, juhe, polnozrnate žitarice).
- V vsak obrok vključite beljakovine (ribe, jogurt, stročnice). Lahko pa posežete tudi po dieti z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov s poudarkom na beljakovinah in zdravih maščobah (ketogena dieta). Nadzorujte porcije in poskrbite, da se bo na vašem krožniku vedno znašlo ravnovesje.
- Ko boste začutili, da ste pripravljeni, da ste dovolj močni, tako fizično kot psihično, pa se lahko poslužite občasnega posta, kar pomeni, da si določite časovni okvir, v katerem ne boste zaužili ničesar, razen vode. Izredno pomembno je, da pri katerikoli dieti ne pozabite na zaužitje velike količine vode.
2. Jejte doma pripravljene obroke
Najboljše kar lahko storite zase, če vam seveda to dopušča čas in energija je, da se odločite za doma pripravljene obroke. Za v službo si lahko pripravite zdrave malice, posežete lahko po zelenjavnih skledah, ki so napolnjene z beljakovinami in bodo poskrbele za daljšo sitost, izberete lahko jogurt s chia semeni, sadjem in dodanimi oreščki, narezano zelenjavo in humus pomako, možnosti je ogromno in vse so boljše kot pa sprehod do avtomata s priboljški.
3. Telesna aktivnost
Ohranjanje mišične mase in gibljivosti je izredno pomembno. Po 40 letih močna vadba morda ni primerna za vsakogar, toda hoja, tek, trening za moč, plavanje in kolesarjenje so dobre možnosti za telesno aktivnost in ohranjanje vitalnosti.
Koristno je vsak dan kombinirati aerobne vaje in vaje za odpornost. Kombinacija je dobra za rast mišic, srce, presnovo, možgane in imuniteto.
Vadba za moč/odpor je najbolj učinkovita za ohranjanje zdravega metabolizma, saj je energija (tj. kalorije) potrebna za izgradnjo mišic. Zmanjšajte količino časa, namenjenega sedečemu življenjskemu slogu.
4. Zdrav spanec in obvladovanje stresa
Pomanjkanje spanja vpliva na hormone in je povezano s tveganjem za debelost in sladkorno bolezen. Stalni stres prispeva k pridobivanju telesne teže, ker poveča sintezo hormona kortizola (ki povzroča apetit in nabiranje maščobe v predelu trebuha).
Kako premagati stres in izboljšati spanec:
- Spite 7-9 ur na dan.
- Poskusite uvesti spalni ritem, kar pomeni, da hodite spat vedno ob isti uri. To vam bo pomagalo vzpostaviti cirkadiani ritem, ki je ključen za vašo presnovo.
- Ponoči izklopite vse digitalne naprave, da vas oddana modra svetloba ne moti.
- Vadite dihalne vaje, meditacijo, branje, vodenje dnevnika, komunikacijo z naravo. To vam bo pomagalo pri sprostitvi in izboljšanju spanca.
- Omejite uživanje kofeina in alkohola, zlasti zvečer.
- Čez dan poskrbite, da boste prejeli dovolj sončne svetlobe, ta normalizira vaš cirkadiani ritem in oskrbi telo z vitaminom D.
Vir: Govorise.metropolitan.si
Foto: Shutterstock