Nafta se je po ostrem padcu nekoliko podražila, trgi spremljajo pogovore med ZDA in Iranom

ByA. K.

23. junija, 2026 , , ,
Črpališče nafte [Foto: Pexels]

Cene nafte so se v torek v azijskem trgovanju rahlo zvišale, potem ko so dan prej zabeležile skoraj triodstotni padec. Kljub manjšemu odboju vlagatelji ostajajo previdni, saj ocenjujejo posledice napredka v pogajanjih med Združenimi državami Amerike in Iranom ter možnosti, da bi se na svetovni trg vrnile večje količine iranske nafte.

Terminske pogodbe za severnomorsko nafto Brent z avgustovskim rokom dobave podražile za približno 0,3 odstotka na 78,10 dolarja za sod. Ameriška lahka nafta WTI je pridobila okoli 0,4 odstotka in dosegla 74,18 dolarja za sod.

Manjša rast cen je sledila ostri razprodaji v prejšnji trgovalni seji, ko so vlagatelji začeli zmanjševati premijo za geopolitično tveganje. Razlog za spremembo razpoloženja so znaki napredka v pogovorih med Washingtonom in Teheranom.

Združene države so v okviru tekočih pogajanj izdale 60-dnevno splošno dovoljenje, ki omogoča prodajo, dobavo in uvoz iranske surove nafte ter naftnih derivatov. Ukrep zajema tudi povezane bančne, zavarovalniške in ladijske storitve, kar bi lahko olajšalo vrnitev dodatnih količin iranske nafte na svetovni trg.

Iranski predstavniki so zadnji krog pogovorov označili za velik napredek, medtem ko poročila kažejo, da si Teheran prizadeva za trajnejšo odpravo omejitev pri izvozu nafte in petrokemičnih izdelkov v okviru širšega mirovnega sporazuma, o katerem naj bi se strani poskušali dogovoriti v 60 dneh.