Blaž Cvar ostaja predsednik OZS, zbornico bo vodil tudi do leta 2030

ByA. K.

23. junija, 2026 , , ,
Blaž Cvar [Foto: Zajem zaslona/Odmevi RTV SLO FB]

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je na volilni skupščini izvolila vodstvo za novo štiriletno mandatno obdobje. Delegati so za predsednika znova izbrali dosedanjega predsednika Blaža Cvara, ki bo zbornico vodil tudi med letoma 2026 in 2030. Na volitvah je premagal protikandidata Branka Goričana.

Ob ponovni izvolitvi se je Cvar zahvalil za podporo in poudaril, da rezultat razume predvsem kot obveznost za prihodnje delo. “Iskrena hvala poslankam in poslancem za izkazano zaupanje. To ni le potrditev dosedanjega dela, ampak predvsem velika odgovornost za naprej. V mandatu 2026–2030 bo naša osrednja vizija še močnejše, prodornejše in sodobnejše obrtništvo ter podjetništvo,” je dejal.

Dodal je, da želi zbornica tudi v prihodnje krepiti položaj obrti in podjetništva ter se zavzemati za boljše poslovno okolje. “Pred nami je pomembno obdobje, v katerem bomo še naprej krepili položaj obrti in podjetništva ter se zavzemali za boljše poslovno okolje, manj administrativnih bremen in večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva,” je izpostavil.

OZS od vlade pričakuje uresničitev ključnih ukrepov

Ob začetku novega mandata je vodstvo zbornice predstavilo tudi pričakovanja do politike. Generalni direktor OZS Danijel Lamperger je poudaril, da obrtniki in podjetniki pričakujejo izvedbo ukrepov, ki so bili že vključeni v interventni zakon in koalicijsko pogodbo.

“Od vlade pričakujemo, da bodo nekatere ključne zahteve naše obrti in podjetništva uresničene. Veliko naših pobud in predlogov je že vključenih v interventni zakon in v koalicijsko pogodbo, zato sedaj pričakujemo, da se te stvari tudi dokončno realizirajo,” je dejal.

Po njegovih besedah bi takšni ukrepi izboljšali konkurenčnost slovenskega gospodarstva in omogočili nadaljnjo rast obrtnikov ter podjetnikov. “Situacijo, ko smo na lestvicah konkurenčnosti iz leta v leto izgubljali, je nujno potrebno preoblikovati in trend obrniti navzgor. Čaka nas še veliko dela,” je poudaril.

Potrdili tudi nadzorni in upravni odbor

Skupščina OZS je za predsednika nadzornega odbora v novem mandatu potrdila Marka Gorjaka, za člane nadzornega odbora pa Andreja Kosa, Marka Dolinška, Tomaža Toliča in Mirana Andrejka.

Na predlog predsednika je potrdila tudi novo sestavo upravnega odbora za mandat 2026–2030, v katerem so predstavniki območnih zbornic in strokovnih sekcij z vse Slovenije.

V OZS so ob tem napovedali, da bodo v prihodnjih štirih letih dejavno sodelovali pri pripravi reform na področjih davčne in delovnopravne zakonodaje, debirokratizacije in digitalnega prehoda. Ob tem želijo s strokovnimi predlogi prispevati k večji konkurenčnosti gospodarstva, krepiti mrežo območnih zbornic ter spodbujati zanimanje mladih za obrtniške poklice.