Janković vztraja: Referendum o parkirnem odloku je nesmiseln

Zoran Janković [Foto: Vlada RS]

Ljubljanski župan Zoran Janković je ponovno ocenil, da referendum o spremenjenem parkirnem odloku nima smisla, saj bodo volivci odločali o aktu, ki po njegovih besedah ne obstaja več. Kot poroča STA, meni, da bi bilo sredstva za izvedbo referenduma mogoče nameniti koristnejšim projektom, obenem pa poudarja, da se civilnih iniciativ ne boji.

Na današnji novinarski konferenci je spomnil, da je Mestna občina Ljubljana sporni odlok že umaknila, s čimer so pobudniki po njegovem mnenju dosegli svoj cilj. Zato bi bilo smiselno umakniti tudi referendumsko pobudo. Ker se to ni zgodilo, bo po njegovi oceni približno milijon evrov za izvedbo referenduma porabljen po nepotrebnem.

Občina v kampanji ne bo sodelovala

Na občini so že napovedali, da pred referendumom ne bodo vodili kampanje, saj menijo, da njegov izid ne more več vplivati na umaknjeni odlok. Janković je danes to stališče ponovil in dodal, da se referenduma niti civilnih iniciativ ne boji.

Na očitke, da je občina odlok umaknila brez ustrezne pravne podlage, je odgovoril, da razpolagajo s pravnim mnenjem Cirila Ribičiča, Franca Grada, Igorja Kaučiča in Domna Končana, ki po njegovih besedah potrjuje zakonitost takšne odločitve.

Ob tem je izrazil podporo morebitnemu referendumu o gradnji sežigalnice odpadkov v Ljubljani, ko bodo o projektu znane vse bistvene informacije.

Civilne iniciative vztrajajo pri kritikah

Predstavniki Civilne iniciative za Ljubljano in pobude Križank ne damo so medtem Jankoviću očitali, da mesto vodi samovoljno in ga spreminja v prostor za elito, medtem ko se prebivalci srečujejo z vse več težavami.

Po besedah predstavnika Civilne iniciative za Ljubljano Klemna Fajsa je občina v preteklosti javna parkirna mesta prodajala zasebnim vlagateljem in ob njih gradila lastno infrastrukturo, s čimer naj bi povzročila težave, ki jih zdaj poskuša izkoristiti za dodatne prihodke.

Civilna družba je zbrala več kot 14.000 podpisov podpore za razpis referenduma o parkirnem odloku. Pobudniki nasprotujejo predlagani ureditvi, ki bi v ljubljanskih soseskah uvedla plačljivo parkiranje in dovolilnice za stanovalce.

Predstavnik iniciative Borut Hočevar je opozoril tudi na vprašanje funkcionalnih zemljišč pred stanovanjskimi bloki. Po njegovih besedah odlok etažne lastnike spodbuja k prenosu teh zemljišč na občino, ki bi lahko kot nova lastnica zaračunavala parkirnino, na njih gradila ali jih prodala. Dodal je, da so etažni lastniki zakoniti lastniki pripadajočih zemljišč, čeprav številni vpisi v zemljiško knjigo še niso usklajeni zaradi zgodovinskih napak pri lastninjenju družbene lastnine.