ARSO opozarja: Proti koncu tedna se bo vročina še stopnjevala, največja obremenitev na Primorskem in v mestih

ByA. K.

24. junija, 2026 , , ,
Piran [Foto: Pixabay]

Agencija RS za okolje (ARSO) opozarja, da se bo toplotna obremenitev v Sloveniji proti koncu tedna še stopnjevala. Po nižinah bodo razmere iz dneva v dan zahtevnejše, najbolj izrazita vročina pa se pričakuje na Primorskem ter v večjih mestnih središčih.

Za sredo je za večji del države izdano rumeno opozorilo zaradi visokih temperatur, na jugozahodu Slovenije pa velja višja stopnja opozorila. Ponekod so ob tem možne tudi krajevne nevihte z udari strel.

Napovedi kažejo, da se bo vročinski val nadaljeval tudi v prihodnjih dneh. Opozorilne karte ARSO za soboto in nedeljo za dele Slovenije že nakazujejo oranžno in rdečo stopnjo opozorila, kar pomeni povečano nevarnost zaradi dolgotrajne vročine in visoke toplotne obremenitve.

Meteorologi posebej izpostavljajo Primorsko in večja urbana območja, kjer se zaradi segretih površin visoke temperature pogosto ohranjajo tudi ponoči. Takšne razmere lahko predstavljajo večje tveganje za starejše, kronične bolnike, otroke ter vse, ki dalj časa delajo ali se zadržujejo na prostem.

Ob visokih temperaturah je priporočljivo omejiti aktivnosti v najbolj vročem delu dneva, piti dovolj tekočine, poiskati senco ali ohlajene prostore ter posebno pozornost nameniti tudi hišnim ljubljenčkom. Ljudi ali živali nikoli ne puščajte v parkiranih vozilih.

Po trenutnih napovedih se bo vročina proti koncu tedna še stopnjevala, zato ARSO priporoča spremljanje posodobljenih vremenskih opozoril in napovedi.