Vodja državnih proslav Jelko Kacin je glede polemik o udeležbi praporščakov na osrednji državni proslavi ob dnevu državnosti poudaril, da so dobrodošli vsi, “ki jim je Slovenija intimna opcija”. Kot poroča STA, je dodal, da so prapori na slovesnosti zaželeni in da pričakuje razjasnitev nesporazumov glede navodil v vabilu.
Polemike so se pojavile po tem, ko je protokol Republike Slovenije v vabilu navedel, da morajo imeti prapori oziroma zastave na vrhu droga grb Republike Slovenije. Zaradi tega so v Zvezi združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB) in Društvu TIGR Primorske napovedali, da se proslave ne bodo udeležili.
ZZB NOB in TIGR opozarjata na izključevanje zgodovinskih simbolov
V ZZB NOB Slovenije, kjer imajo na vrhu droga peterokrako zvezdo, menijo, da zahteva protokola izključuje pomemben del slovenske zgodovinske dediščine. Izpostavili so, da je bil narodnoosvobodilni boj eden ključnih temeljev razvoja slovenske državnosti in da njegovi simboli sodijo tudi na državno proslavo.
Po njihovem mnenju mora biti državna proslava prostor spoštovanja celotne slovenske zgodovine in ne izključevanja posameznih obdobij ali simbolov.
Podobno stališče so zavzeli tudi v Društvu TIGR Primorske, kjer ocenjujejo, da zahteva iz vabila ni pravno utemeljena in posega v pravico domoljubnih ter zgodovinsko uveljavljenih organizacij do sodelovanja na državnih slovesnostih.
V društvu so zapisali, da izključitev njihovega prapora razumejo kot poseg v ustavno zavezo povezovanja zamejskih Slovencev z matično domovino ter kot arbitrarno diskriminacijo med organizacijami civilne družbe in poseg v načelo enakosti ter svobode združevanja.
Golob: Izključitev prapora ZZB NOB bi bila zgodovinski vandalizem
Po njegovih besedah je narodnoosvobodilni boj eden od stebrov slovenske državnosti in ga ni mogoče izbrisati z navodili državnega protokola. Dodal je še: “Zvezda na praporu ZZB NOB ni simbol stranke, temveč simbol odpora, zmage in svobode.”
Golob je predsednico republike Natašo Pirc Musar pozval, naj zagotovi, da bodo na državni proslavi lahko sodelovali vsi prapori, tudi tisti s peterokrako zvezdo. Kot poroča STA, je Kacin medtem poudaril, da so na slovesnosti dobrodošli vsi praporščaki in organizacije, ki želijo počastiti slovensko državnost.


![Romana Tomc [Foto: www.RomanaTomc.si]](https://portal24.si/wp-content/uploads/2023/05/tomcromana2018-19-300x200.jpg)







