Prapora ZZB NOB na državni proslavi ne bo, Golob vladi: “To je zgodovinski vandalizem”

https://www.gov.si/novice/2025-06-05-premier-dr-golob-bogastvo-druzbe-se-meri-po-odnosu-do-tistih-ki-so-najbolj-pomoci-potrebni/Robert Golob [Foto: Katja Kodba, STA/gov.si]

Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je ostro kritiziral odločitev, da prapor Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije ne bo del osrednje državne proslave ob dnevu državnosti. V izjavi za javnost je potezo označil za “zgodovinski vandalizem” in predsednico republike Natašo Pirc Musar pozval, naj poskrbi za vključitev vseh praporov na slovesnosti.

Golob je poudaril, da je z nelagodjem prebral sporočilo Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, iz katerega izhaja, da se organizacija državne proslave ne bo udeležila, ker njen prapor ni dobrodošel. Ob tem je izpostavil, da je za organizacijo dogodka odgovorna vlada.

Po njegovih besedah takšna odločitev presega ideološka vprašanja.

“Ni skrivnost, da aktualna vlada do narodnoosvobodilne tradicije goji hladnost, ki meji na prezir. Toda izključiti prapor ZZB NOB z državne proslave ni le ideološka izbira, to je zgodovinski vandalizem.”

Predsednik Gibanja Svoboda je v izjavi poudaril tudi pomen narodnoosvobodilnega boja za nastanek slovenske države.

“Narodnoosvobodilni boj je eden od stebrov, na katerih stoji slovenska državnost. Tega ni mogoče izbrisati z obvestilom državnega protokola po navodilu vlade. Zvezda na praporu ZZB NOB ni simbol stranke, temveč simbol odpora, zmage in svobode.”

Golob je ob tem pozval predsednico republike Natašo Pirc Musar, ki bo slavnostna govornica na sredini proslavi, naj po njegovem uporabi svojo moralno in politično avtoriteto ter zagotovi, da bodo na dogodku zastopani tudi prapori ZZB NOB.

“Pozivam jo, da uporabi svojo moralno in politično avtoriteto ter zagotovi, da bodo na proslavi ponosno plapolali vsi praporji, tudi tisti z zvezdo, za katerega so umirali naši predniki z molitvijo na ustnicah in Slovenijo v srcu. Gibanje Svoboda jo v tem v celoti podpira.”

Izjavo je sklenil z oceno, da ima slovenska državnost globoke zgodovinske korenine in da se prihodnost države ne more graditi na razdvajanju ali prikrivanju zgodovinskih dejstev.

Ob tem velja poudariti, da je proslava ob dnevu državnosti namenjena praznovanju samostojne Republike Slovenije in dogodkov iz leta 1991. Organizator ima zato pravico oblikovati protokol in izbrati simboliko, ki po njegovi presoji najbolj odraža namen državnega praznika ter obeležuje rojstvo neodvisne slovenske države.

Milan Kučan: “Očitajo mi, da sem bil proti odcepitvi. Še zdaj sem.”

december 2015, intervju za RTV Slovenija