Zunanji minister Tone Kajzer je ob robu konference o okrevanju Ukrajine v Gdansku poudaril, da bo Slovenija še okrepila pomoč Kijevu, zlasti na humanitarnem področju in pri vključevanju slovenskega gospodarstva v projekte povojne obnove. Ponovil je tudi podporo približevanju Ukrajine Evropski uniji in ocenil, da je njena varnost tesno povezana z varnostjo Evrope.
“Danes smo v Gdansku zato, ker je varnost Ukrajine tudi prihodnost evropske varnosti,” je dejal minister. Dodal je, da Slovenija ostaja trdna podpornica Ukrajine in da namerava vlada pomoč državi še okrepiti.
Kajzer je izpostavil predvsem humanitarne projekte. Na družbenem omrežju X je zapisal, da bo Slovenija med drugim sofinancirala gradnjo treh civilnih zaklonišč v regiji Harkov, ki bodo zagotavljala večjo varnost otrokom, učiteljem in lokalnim skupnostim.
Po njegovih besedah bo vlada podprla tudi dolgoročno gospodarsko sodelovanje med Slovenijo in Ukrajino ter spodbujala slovenska podjetja k vključevanju v projekte obnove države po vojni.
Minister je v Gdansku znova izrazil podporo vključevanju Ukrajine v Evropsko unijo. “Ker je prihodnost Ukrajine v Evropi, Evropa pa bo varnejša z varnejšo in mirno Ukrajino,” je poudaril.
Dvodnevna konferenca o okrevanju Ukrajine, ki danes in v petek poteka v poljskem Gdansku, združuje predstavnike držav, mednarodnih finančnih ustanov in zasebnega sektorja. Po napovedih organizatorjev se je udeležuje okoli 2000 predstavnikov iz več kot 40 držav, ki razpravljajo o financiranju obnove in prihodnjem razvoju Ukrajine. Kot poroča STA, je eden od osrednjih poudarkov srečanja tudi krepitev mednarodnega sodelovanja pri povojni obnovi države.










