Ladje so po novem evakuacijskem načrtu že začele prečkati Hormuško ožino, je danes sporočil tiskovni predstavnik Mednarodne pomorske organizacije (IMO) pri ZN. Podrobnosti o posameznih plovilih ni razkril, potrdil pa je, da prehodi potekajo po predvidenem načrtu.
Po podatkih analitične skupine LSEG so v zadnjih 12 urah skozi Hormuško ožino v okviru evakuacijskega načrta plule najmanj dve ladji za prevoz razsutega tovora in ena tovorna ladja.
Analiza Reutersa, ki temelji na podatkih LSEG in spletne strani MarineTraffic, kaže, da se na prehod skozi eno najpomembnejših svetovnih pomorskih poti pripravlja še najmanj 35 komercialnih ladij, večinoma tovornih.
Mednarodna pomorska organizacija je že v torek sporočila, da bo načrt, ki ga pripravljajo več mesecev, omogočil varen prehod stotinam ladij, na katerih je približno 11.000 pomorščakov, ki so obtičali v Perzijskem zalivu.
Ameriški predsednik Donald Trump je danes dejal, da je Iran Združenim državam zagotovil, da za prehod skozi Hormuško ožino ne bo zaračunaval pristojbin. Prav vprašanje morebitnih taks za plovbo je bilo ena od spornih točk v pogovorih med državama.
Iran in Oman sta medtem v torek napovedala, da bosta preučila morebitne stroške oziroma pristojbine za storitve, povezane z upravljanjem plovbe skozi Hormuško ožino.










