Islandija po dveh letih znova začela kitolov, prvi žrtvi sta dva brazdasta kita

ByA. K.

24. junija, 2026
[Foto: Pixabay/foco44]

Islandija je po dvoletnem premoru ponovno začela komercialni kitolov. Kmalu po začetku letošnje sezone sta bila ob obali države ubita prva dva brazdasta kita, s čimer se je končala prekinitev lova, ki je trajala od leta 2023.

Po navedbah islandske javne radiotelevizije RÚV sta bila kita ulovljena dva dni po tem, ko so kitolovske ladje znova izplule na morje. Pred odhodom flotile je eden od protestnikov v pristanišču v Reykjaviku splezal na jambor ladje in skušal preprečiti izplutje, nato pa ga je pospremila policija.

Islandija skupaj z Norveško in Japonsko ostaja med redkimi državami, ki še naprej izvajajo komercialni kitolov, čeprav je Mednarodna komisija za kitolov že leta 1986 uvedla moratorij na komercialni lov zaradi zmanjševanja populacij kitov.

V zadnjih dveh letih Islandija kitolova ni izvajala, deloma zaradi zmanjšanega povpraševanja in vprašljive gospodarske upravičenosti dejavnosti.

Organizacije za zaščito živali so obnovitev lova ostro obsodile. Joanna Swabe iz organizacije Humane World for Animals je opozorila, da je Islandija v zadnjih dveh desetletjih po njihovih podatkih usmrtila več kot tisoč kitov plavutkarjev oziroma brazdastih kitov, ki veljajo za globalno ranljivo vrsto.

Kljub ponovni odpravi na morje islandska vlada napoveduje pripravo zakonodaje, ki naj bi že letos jeseni predvidela prepoved kitolova.

Islandski Inštitut za raziskave morja in sladkih voda je medtem priporočil, da v sezoni 2026 ulov ne preseže 150 brazdastih kitov, kar pomeni 28-odstotno zmanjšanje glede na priporočene kvote v obdobju od 2018 do 2025.

Za male kite je priporočena letna kvota določena pri 168 živalih, kar predstavlja 23-odstotno znižanje v primerjavi s prejšnjim referenčnim obdobjem.